PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0001-01

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   4,206
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .   1,708    40.61
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,200    28.53
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .   1,298
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,063                    306           681            76             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     448    42.14           198           212            38             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     484    45.53            88           361            35             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     131    12.32            20           108             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .19             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.27
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.23
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            40.33
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .05
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0001-02

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    27.29            52            59             8             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .     151    34.63            73            69             9             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .     135    30.96            61            59            15             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     7.11             9            19             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     353    84.65           165           163            25             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      64    15.35            21            35             8             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      28     7.05            13            10             5             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      11     2.77             4             6             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      22     5.54             3            17             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     8.06            11            16             5             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     272    68.51           137           120            15             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     8.06            12            15             5             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      31     8.01            11            17             3             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      37     9.56            14            15             8             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     254    65.63           125           114            15             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    16.80            20            39             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0001-03

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     4.89             4            15             4             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      53    11.28            10            40             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    22.34            25            72             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      16     3.40             6             9             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     4.68             9            12             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    35.53            24           128            15             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      29     6.17             3            26             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      55    11.70             4            49             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     132    28.70            29            95             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    21.74            17            77             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    49.57            37           173            18             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     185    19.89            39           134            12             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     204    21.94            41           148            15             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     541    58.17           164           334            43             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    35.28            28           130            11             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     6.89             9            24             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    16.49            12            64             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28     5.85             5            22             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    28.81            26            94            18             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      32     6.68             7            23             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    11.13            13            35             4             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      50    10.71            15            33             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      98    20.99            14            79             5             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     203    43.47            31           156            16             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     1.71             3             5             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    11.99             5            45             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0001-04

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     575    59.22           201           338            36             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     205    21.11            35           153            17             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    19.67            41           137            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     675    70.02           197           432            46             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     289    29.98            73           196            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     291    30.31            65           202            24             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     121    12.60            44            65            12             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     548    57.08           164           354            30             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     647    67.54           199           402            46             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     311    32.46            75           216            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     640    68.01           154           441            45             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     301    31.99           113           169            19             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     642    65.91           159           437            46             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     332    34.09           120           189            23             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     681    71.31           199           430            52             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     274    28.69            72           189            13             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      94     9.93            20            70             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    19.32            67           106            10             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     670    70.75           182           436            52             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0001-05

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .     109    11.70            31            71             7             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      81     8.69            23            52             6             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     494    53.00           118           344            32             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     156    16.74            50            95            11             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      92     9.87            34            52             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0002-01

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,378
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     353    25.62
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     556    40.35
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     469
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     237                     66           157            14             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      74    31.22            28            42             4             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     137    57.81            34            93            10             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      26    10.97             4            22             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            17.20
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            20.96
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            24.64
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0002-02

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    19.18             6             8             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      27    36.99             9            17             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      26    35.62            11            14             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.22             2             2             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    81.16            21            32             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      13    18.84             5             7             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      11    16.42             2             7             2             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.48             2             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     5.97             2             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.48             3             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    55.22            11            25             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    13.43             3             5             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    16.42             7             4             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       5     7.46             1             3             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    61.19            13            25             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    14.93             3             7             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0002-03

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.69             3             3             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      21    16.41             6            12             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    25.00             9            22             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      11     8.59             2             6             3             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.47             3             3             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    17.19             3            19             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      15    11.72             3            11             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      14    10.94             4             9             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      47    35.88            14            28             5             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    27.48            12            22             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    36.64             6            39             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      42    20.29            10            28             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    41.06            24            56             5             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    38.65            23            52             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    35.56             9            38             1             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.19             2             3             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    11.85             3            11             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.44             1             5             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    33.33            15            27             3             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      13     9.63             4             7             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      20    15.27             9             9             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       8     6.11             1             6             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      19    14.50             7            11             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    35.11             8            35             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.58             1             4             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    24.43             7            23             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0002-04

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      82    39.05            31            48             3             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      51    24.29             8            38             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    36.67            20            52             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     138    66.03            38            90            10             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      71    33.97            19            49             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      74    34.91            20            51             3             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      42    19.81            13            25             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      96    45.28            25            65             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    54.59            33            72             8             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    45.41            24            66             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    62.44            29            91             8             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      77    37.56            26            45             6             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    63.37            31            88             9             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    36.63            23            47             4             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     130    63.41            31            91             8             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    36.59            23            47             5             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      25    12.02             5            17             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    25.96            20            31             3             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    62.02            32            90             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0002-05

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      26    12.32             5            20             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      32    15.17            11            19             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    45.97            20            72             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    17.06            11            23             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      20     9.48             9             8             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0003-01

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,847
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     547    29.62
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     842    45.59
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     458
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     635                     87           531            17             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     156    24.57            38           109             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     382    60.16            42           333             7             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      97    15.28             7            89             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .31             0             2             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            34.38
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            28.52
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            45.37
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0003-02

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    31.08            10            36             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      39    26.35            14            24             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      52    35.14            12            33             7             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.43             1             9             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    71.85            28            64             5             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      38    28.15             8            27             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9     6.87             3             5             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.53             0             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       5     3.82             1             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     6.87             0             9             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    65.65            24            58             4             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    15.27             6            14             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       9     6.62             2             7             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      15    11.03             4            11             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    53.68            17            53             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    28.68            10            27             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0003-03

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     6.87             0            25             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      50    13.74             4            45             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    11.26            15            26             0             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      19     5.22             4            15             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     4.12             1            14             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    23.08             5            78             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      22     6.04             5            17             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     108    29.67             5            98             5             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     118    33.43            13           104             1             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    23.80             9            72             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    42.78            14           134             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     140    25.59            15           121             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    32.36            23           150             4             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     230    42.05            25           200             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    45.45            15           150             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     5.35             2            18             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    10.70             5            35             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     6.68             4            21             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    24.33            13            77             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      28     7.49             2            25             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      37    10.28             5            32             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      43    11.94             4            35             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .     121    33.61            11           110             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    34.44            13           108             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     2.22             3             5             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27     7.50             4            23             0             0


Precinct Committeeman A003
(VOTE FOR)  1
 Eugene Goldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    48.68            19           140             7             0
 Richard Rosenzweig  .  .  .  .  .  .  .  .     175    51.32            16           159             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0003-04

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     210    37.77            20           185             5             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     246    44.24            25           215             6             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    17.99            23            75             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     281    49.91            39           237             5             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     282    50.09            29           244             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     282    50.54            25           253             4             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      54     9.68             8            41             5             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     222    39.78            37           182             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     391    69.33            45           339             7             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    30.67            28           137             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     392    72.32            42           345             5             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     150    27.68            28           114             8             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     435    78.10            50           377             8             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    21.90            22            96             4             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     277    49.55            42           226             9             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     282    50.45            31           246             5             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .     112    20.18            12            99             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    24.86            21           111             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     305    54.95            37           260             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0003-05

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .     116    21.05            13           100             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      46     8.35             5            40             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     253    45.92            31           217             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    16.70            16            73             3             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      44     7.99             7            36             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0004-01

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,605
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     402    25.05
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     631    39.31
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     572
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     297                    108           168            21             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      84    28.28            47            28             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     168    56.57            49           109            10             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      45    15.15            12            31             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.50
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            20.90
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            26.62
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0004-02

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    19.75            11             4             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      32    39.51            17            10             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      27    33.33            14            11             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     7.41             3             2             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    74.36            26            25             7             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      20    25.64            16             2             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     8.00             0             6             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.00             3             2             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       3     4.00             2             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    13.33             6             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    62.67            28            13             6             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.00             1             1             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    16.00             8             2             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      18    24.00            11             7             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    52.00            18            16             5             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.00             3             2             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0004-03

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.94             2             6             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      23    14.20             8            12             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    22.84            14            21             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      12     7.41             4             7             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     9.26             6             8             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    14.81             6            18             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      23    14.20             5            17             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      20    12.35             1            18             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      66    41.51            23            41             2             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    23.90             7            29             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    34.59            15            35             5             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      60    22.73            19            38             3             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    40.53            40            61             6             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    36.74            28            59            10             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    32.93            11            41             3             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.19             3             9             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    13.17             5            15             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     7.78             4             9             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    29.94            19            26             5             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      15     8.98             6             9             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    17.31             7            19             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      17    10.90             5            10             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      31    19.87            10            19             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    25.00             7            30             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.28             0             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    25.64            14            24             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0004-04

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     120    43.80            39            70            11             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      64    23.36            20            41             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    32.85            34            50             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     187    69.26            59           114            14             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      83    30.74            30            47             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     106    39.26            38            61             7             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      46    17.04            20            22             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     118    43.70            32            77             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    53.90            46            87            12             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    46.10            44            72             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    63.53            56           105             8             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      97    36.47            33            54            10             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    60.82            50           102            11             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    39.18            39            57             9             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     184    67.65            58           111            15             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    32.35            34            49             5             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    14.13            11            26             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    26.77            40            30             2             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     159    59.11            39           104            16             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0004-05

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      52    18.84            23            26             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      30    10.87            21             8             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    40.58            27            81             4             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    15.94            10            32             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    13.77            18            12             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0005-01

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,636
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     614    37.53
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     493    30.13
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     529
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     365                    127           230             8             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     129    35.34            60            63             6             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     175    47.95            58           115             2             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      61    16.71             9            52             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .55             1             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.31
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            21.01
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.50
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .12
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0005-02

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    23.77            11            17             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      43    35.25            25            16             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      44    36.07            19            23             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.92             2             4             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    73.87            35            43             4             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      29    26.13            15            12             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      12    11.11             3             9             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.48             0             7             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     5.56             3             3             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.04             5             7             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    50.93            29            23             3             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    13.89             8             7             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    24.76            12            14             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      18    17.14             9             8             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    38.10            17            22             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    20.00            10             9             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0005-03

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     9.15             6             9             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      26    15.85            10            16             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    23.78            12            25             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       7     4.27             2             5             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.66             2             4             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    25.00            10            31             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       8     4.88             4             4             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      22    13.41             5            17             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      59    35.54            25            32             2             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    23.49            15            24             0             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    40.96            13            55             0             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      78    25.57            28            50             0             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    25.25            23            54             0             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    49.18            49            95             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    29.65            18            33             0             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     6.98             8             4             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    12.21             5            16             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.65             1             6             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    35.47            21            39             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      19    11.05             5            14             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    13.86            11            12             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      19    11.45             6            12             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      36    21.69            12            24             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    38.55            18            46             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.22             0             7             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    10.24             5            11             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0005-04

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     155    48.29            53            98             4             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      92    28.66            23            68             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    23.05            32            41             1             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     192    60.00            57           131             4             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     128    40.00            48            78             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     117    36.91            38            77             2             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      58    18.30            15            40             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     142    44.79            50            91             1             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    65.41            69           138             1             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    34.59            36            70             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    66.34            59           142             4             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     104    33.66            39            64             1             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     233    73.50            71           159             3             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    26.50            35            48             1             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     206    65.19            74           129             3             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    34.81            30            78             2             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      51    15.99            17            34             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    21.63            19            49             1             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    62.38            70           125             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0005-05

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      56    17.83            23            33             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      37    11.78             9            28             0             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    48.41            44           105             3             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    13.06            16            23             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      28     8.92            11            17             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0006-01

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,205
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     344    15.60
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,138    51.61
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     723
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     434                     87           316            31             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      80    18.43            26            45             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     283    65.21            54           209            20             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      71    16.36             7            62             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .23             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.68
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            23.26
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            24.87
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .05
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0006-02

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    37.33             7            17             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      22    29.33            10            10             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      20    26.67             5            13             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.67             1             3             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    74.67            16            36             4             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      19    25.33             7             7             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9    12.86             3             6             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.29             0             2             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       3     4.29             0             2             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    11.43             3             4             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    61.43            16            23             4             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.71             1             3             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    15.94             2             7             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       9    13.04             5             3             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    55.07            10            25             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    15.94             4             6             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0006-03

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     9.70             2            22             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      43    16.04             9            32             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    26.49            17            49             5             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      14     5.22             5             8             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     4.48             4             6             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    10.07             4            22             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      39    14.55             6            32             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      36    13.43             4            28             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     114    42.86            27            79             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    21.43            10            41             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    35.71            15            76             4             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      73    18.96            14            54             5             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    53.77            35           157            15             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    27.27            20            81             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    37.72            22            73            11             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    10.32             5            22             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     5.69             2            12             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     3.20             0             9             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    32.74            16            73             3             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      29    10.32             9            18             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    26.32            16            47             7             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      39    14.66             4            33             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      40    15.04             7            32             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    21.80            18            37             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     2.26             0             6             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    19.92             7            41             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0006-04

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     131    33.16            26            96             9             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      87    22.03            20            64             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    44.81            34           128            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     245    62.34            44           187            14             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     148    37.66            34           101            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     148    38.14            29           111             8             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      72    18.56            19            48             5             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     168    43.30            29           128            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    51.90            42           152            11             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     190    48.10            37           139            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     221    56.96            48           163            10             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     167    43.04            30           123            14             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    66.41            51           189            17             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    33.59            27            97             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     249    63.52            51           185            13             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    36.48            28           104            11             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      65    16.54            17            45             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    23.66            18            65            10             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     235    59.80            42           180            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0006-05

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      59    14.79            11            45             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      46    11.53            18            26             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    38.10            28           116             8             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    22.81             8            77             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      51    12.78            13            31             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0007-01

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,785
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     527    29.52
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     659    36.92
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     599
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     425                    117           282            26             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     156    36.71            70            80             6             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     195    45.88            38           140            17             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      74    17.41             9            62             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .47             0             2             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.81
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            29.60
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            29.59
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0007-02

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    26.00             9            30             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      43    28.67            21            20             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      57    38.00            30            24             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.33             6             4             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    78.15            58            57             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      33    21.85             9            21             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     4.11             4             2             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.42             1             4             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      11     7.53             1            10             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.74             3             0             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    76.03            55            51             5             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     6.16             4             5             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    10.45            10             4             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      16    11.94             7             6             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    55.22            28            45             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    22.39            16            14             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0007-03

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     4.79             3             6             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      31    16.49             5            23             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    23.94            12            30             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      10     5.32             0            10             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.32             1             7             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    20.74             5            30             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      21    11.17             5            14             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      23    12.23             5            15             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      69    36.90            16            47             6             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    22.99            10            30             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    40.11            10            58             7             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      87    23.14            16            64             7             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    35.37            30            96             7             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     156    41.49            49            97            10             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    35.08            12            43            12             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     7.85             4            10             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    10.47             3            17             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     6.28             0            11             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    29.84            14            41             2             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      20    10.47             5            14             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      29    15.43             5            20             4             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      17     9.04             2            13             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      42    22.34             9            32             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    29.26            13            37             5             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.66             1             3             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    21.28             7            30             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0007-04

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     177    44.47            61           105            11             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     113    28.39            26            82             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    27.14            18            81             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     260    66.84            70           172            18             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     129    33.16            37            87             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     129    33.42            34            85            10             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      61    15.80            14            45             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     196    50.78            54           132            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    56.74            69           138            12             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    43.26            37           119            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     252    66.32            68           168            16             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     128    33.68            33            88             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     237    61.40            57           165            15             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    38.60            45            94            10             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     266    69.63            74           172            20             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    30.37            28            85             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      49    12.69            10            37             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    22.80            22            62             4             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     249    64.51            72           160            17             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0007-05

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      73    18.96            23            43             7             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      39    10.13             7            31             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    44.16            40           120            10             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    13.51            15            36             1             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      51    13.25            16            31             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0008-01

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     623
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      43     6.90
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     469    75.28
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     111
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     164                     38           102            24             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       5     3.05             1             4             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     150    91.46            37            89            24             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       9     5.49             0             9             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.32
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            11.63
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            31.98
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0008-02

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             1             1             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    50.00             1             1             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       2    50.00             0             2             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             1             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             1             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    50.00             0             2             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0008-03

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.69             0             8             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      29    20.28             5            18             6             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    11.89             8             7             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      10     6.99             2             7             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.50             2             3             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.10             1             2             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      43    30.07             8            27             8             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      25    17.48            10            13             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      50    35.21            14            30             6             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    19.01             6            16             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    45.77            14            40            11             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      28    17.95             9            15             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    73.72            26            72            17             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     8.33             1            10             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    61.22            26            44            20             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.48             6             5             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.04             1             2             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .68             0             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    27.21             4            32             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       2     1.36             0             2             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      60    40.54            11            39            10             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      12     8.11             5             6             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      20    13.51             2            15             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.41             2             5             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .68             1             0             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    31.76            14            24             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0008-04

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      32    20.51            10            16             6             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      14     8.97             4            10             0             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    70.51            22            71            17             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      85    55.56            20            52            13             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      68    44.44            14            44            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      62    41.06            16            40             6             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      26    17.22            10            13             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      63    41.72             7            42            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    37.01            13            37             7             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    62.99            20            61            16             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    26.62             9            26             6             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     113    73.38            25            71            17             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    63.82            25            57            15             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    36.18             8            39             8             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     124    78.98            25            81            18             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    21.02            10            18             5             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      24    15.38             7            12             5             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    21.79             6            26             2             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    62.82            21            61            16             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0008-05

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      10     6.54             2             8             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      17    11.11             3             9             5             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    16.34             6            18             1             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    25.49             7            26             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      62    40.52            16            35            11             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0009-01

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,244
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     845    26.05
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,537    47.38
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     862
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,067                    189           839            39             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     276    25.87           100           158            18             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     652    61.11            69           564            19             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     139    13.03            20           117             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       8      .75             7             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            32.89
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            32.66
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            42.42
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .25
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0009-02

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    39.85            37            62             5             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      58    22.22            25            29             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      78    29.89            22            51             5             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.05             8            10             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    64.61            53            94            10             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      86    35.39            33            48             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      21     8.68             6            13             2             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      12     4.96             6             6             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      15     6.20             6             9             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     5.79             2            10             2             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    63.64            62            81            11             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    10.74             9            17             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      31    12.76            10            19             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      23     9.47             8            14             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    54.73            43            81             9             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    23.05            25            29             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0009-03

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38     6.14             2            35             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .     114    18.42            13            98             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    14.22             7            76             5             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      32     5.17             2            30             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      35     5.65             4            30             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    23.91            14           129             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      30     4.85             3            26             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     134    21.65            22           110             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     234    38.68            19           206             9             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    27.44            20           145             1             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    33.88            24           173             8             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     205    22.26            33           167             5             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     336    36.48            37           286            13             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     380    41.26            63           306            11             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     290    45.38            25           261             4             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     3.13             3            14             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55     8.61             9            44             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     4.07             3            23             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     185    28.95            16           162             7             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      63     9.86            12            49             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      86    13.87             4            77             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      76    12.26             6            68             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .     201    32.42            22           176             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    28.23            17           153             5             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     3.39             5            16             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61     9.84            11            48             2             0


Precinct Committeeman A009
(VOTE FOR)  2
 Melvin Nass.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    27.96            11           172             6             0
 Samuel E. Stern  .  .  .  .  .  .  .  .  .     314    46.45            35           269            10             0
 Allen Warmbrand  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    25.59            20           151             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0009-04

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Precinct Committeewoman A009
(VOTE FOR)  2
 Phyllis Nass  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     237    34.00            15           219             3             0
 Ellen G. Stern.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     313    44.91            32           271            10             0
 Marian Warmbrand .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    21.09            20           121             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0009-05

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     377    39.77            76           286            15             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     389    41.03            49           333             7             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    19.20            31           141            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     522    55.30            86           420            16             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     422    44.70            67           340            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     433    45.53            60           362            11             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     139    14.62            29           103             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     379    39.85            70           295            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     653    69.62            96           541            16             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     285    30.38            54           216            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     685    74.05           104           566            15             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     240    25.95            41           184            15             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     679    71.62           110           552            17             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     269    28.38            43           211            15             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     495    51.83            72           402            21             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     460    48.17            79           369            12             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .     193    20.36            31           160             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     240    25.32            45           186             9             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     515    54.32            75           419            21             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0009-06

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .     188    19.75            36           147             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      69     7.25             6            58             5             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     461    48.42            60           391            10             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    13.55            18           103             8             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     105    11.03            28            73             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0010-01

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,166
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     423    36.28
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     387    33.19
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     356
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     261                     77           170            14             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      99    37.93            36            58             5             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     126    48.28            35            82             9             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      36    13.79             6            30             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .38             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.38
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            23.40
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.56
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0010-02

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    23.96             7            14             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      31    32.29            10            21             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      30    31.25            11            16             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    12.50             5             7             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    76.34            27            40             4             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      22    23.66             6            15             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       4     4.44             1             3             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.44             2             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     6.67             2             3             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.56             2             3             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    68.89            20            39             3             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    10.00             3             5             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    13.95             4             7             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      11    12.79             4             7             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    58.14            13            34             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    15.12             6             6             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0010-03

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.96             1             5             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      24    19.83             8            13             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    24.79            11            16             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       9     7.44             2             6             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.61             3             4             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    22.31             4            23             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       5     4.13             3             2             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      12     9.92             1            10             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      33    27.97            13            17             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    32.20            11            26             1             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    39.83             9            34             4             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      50    21.28            11            37             2             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    30.64            18            49             5             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    48.09            35            73             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    33.06            13            27             1             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.03             5             0             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    17.74             4            16             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.03             1             4             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    28.23             7            25             3             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      16    12.90             5             8             3             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    14.52             6            11             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       9     7.26             2             7             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      28    22.58             5            21             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    39.52            10            34             5             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.61             0             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    14.52            11             6             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0010-04

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     113    46.89            31            76             6             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      67    27.80            14            50             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    25.31            23            33             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     157    64.34            41           104            12             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      87    35.66            28            57             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      87    35.66            24            56             7             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      39    15.98            18            19             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     118    48.36            24            89             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    60.92            40            97             8             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    39.08            27            61             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    68.38            45           108             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      74    31.62            21            48             5             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    69.33            44           108            13             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    30.67            21            51             1             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     149    62.08            44            96             9             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    37.92            25            63             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    16.25            16            19             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    27.08            24            35             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    56.67            29           104             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0010-05

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      39    16.32             9            28             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20     8.37            10             8             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    50.21            25            87             8             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    12.13             9            19             1             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      31    12.97            13            17             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0011-01

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,206
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      69     3.13
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,790    81.14
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     347
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     680                    197           390            93             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      10     1.47             2             5             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     630    92.65           186           356            88             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      40     5.88             9            29             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.83
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            14.49
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.20
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0011-02

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             0             0             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       3    37.50             2             1             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       3    37.50             0             2             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             0             1             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             0             1             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       4    57.14             2             2             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       3    33.33             1             1             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       3    33.33             0             1             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    22.22             1             1             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             0             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             0             0             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    25.00             1             0             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    50.00             1             3             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0011-03

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     5.25             7            20             5             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .     100    16.42            28            55            17             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    12.64            34            32            11             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      50     8.21            18            24             8             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     3.61             8            11             3             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      34     5.58             9            21             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     182    29.89            38           123            21             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     112    18.39            35            59            18             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     205    33.28            67            97            41             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    19.81            49            59            14             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     289    46.92            65           192            32             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      99    14.89            33            55            11             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     504    75.79           146           287            71             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62     9.32            12            41             9             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     347    55.43            99           194            54             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55     8.79            20            26             9             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     3.04             3            14             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .64             2             2             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    31.79            61           115            23             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       2      .32             1             1             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     205    33.50            58           108            39             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      63    10.29            18            38             7             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      50     8.17            12            34             4             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43     7.03            17            23             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     1.31             3             4             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     243    39.71            70           139            34             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0011-04

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     116    17.71            36            62            18             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      50     7.63            17            27             6             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     489    74.66           133           289            67             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     436    66.26           114           259            63             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     222    33.74            72           122            28             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     263    41.22            83           138            42             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     120    18.81            50            52            18             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     255    39.97            48           183            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     245    38.04            81           132            32             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     399    61.96            99           244            56             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    23.05            52            79            17             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     494    76.95           131           289            74             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     372    57.85           115           198            59             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     271    42.15            66           175            30             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     496    77.14           126           303            67             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    22.86            60            64            23             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      80    12.62            28            39            13             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    22.71            57            62            25             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     410    64.67            97           263            50             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0011-05

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      66    10.22            20            37             9             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .     107    16.56            41            56            10             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    12.54            26            44            11             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    33.75            51           140            27             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     174    26.93            48            93            33             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0012-01

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,092
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     502    24.00
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     934    44.65
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     656
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     537                    114           404            19             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     132    24.58            47            77             8             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     313    58.29            52           252             9             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      92    17.13            15            75             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .56             1             2             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.67
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.29
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            33.51
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .14
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0012-02

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    24.00             8            20             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      49    39.20            21            23             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      39    31.20            13            26             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.60             1             5             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    70.25            30            52             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      36    29.75            11            20             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       7     5.93             1             6             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.39             1             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       7     5.93             1             5             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     7.63             0             9             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    64.41            32            37             7             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    12.71             7             8             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      10     8.77             3             7             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      15    13.16             4            10             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    46.49            17            31             5             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    31.58            13            21             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0012-03

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     7.89             6            17             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      46    15.13             8            37             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    18.42            13            42             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      13     4.28             1            11             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     4.28             2            11             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    19.08             8            48             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      33    10.86             7            26             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      61    20.07             6            53             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     107    35.91             9            96             2             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    24.50            21            46             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    39.60            20            97             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     108    23.03            16            89             3             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    36.25            33           133             4             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    40.72            33           147            11             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    39.27            18           100             1             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     4.29             4             8             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    15.18             3            41             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.61             4            11             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    29.04            18            68             2             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      20     6.60             3            16             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    12.83             8            30             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      31    10.20             5            25             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      87    28.62            15            71             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    28.29             6            77             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     2.96             2             7             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    17.11            15            34             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0012-04

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     197    39.96            58           129            10             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     153    31.03            16           133             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    29.01            25           113             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     304    61.54            63           225            16             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     190    38.46            34           154             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     177    36.12            27           148             2             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      63    12.86            19            41             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     250    51.02            52           185            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     305    62.63            56           238            11             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    37.37            40           134             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     333    69.52            61           260            12             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     146    30.48            34           106             6             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     339    69.18            60           269            10             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    30.82            35           107             9             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     300    61.22            54           234            12             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     190    38.78            41           143             6             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      81    16.56            15            66             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    22.70            33            70             8             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     297    60.74            48           239            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0012-05

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      76    15.51            12            62             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      47     9.59             8            38             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     233    47.55            32           195             6             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    16.73            20            57             5             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    10.61            23            25             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0013-01

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,391
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     941    27.75
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,338    39.46
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .   1,112
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     674                    176           458            40             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     189    28.04            73           100            16             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     393    58.31            88           282            23             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      92    13.65            15            76             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.88
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            20.09
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            29.37
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0013-02

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    27.07            13            28             8             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      62    34.25            28            32             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      53    29.28            21            28             4             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     9.39             9             6             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    75.69            51            72            14             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      44    24.31            19            23             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     3.47             1             5             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      13     7.51             4             9             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      13     7.51             7             3             3             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.05             4             3             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    69.36            46            63            11             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.09             5             8             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      17     9.94            10             7             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      16     9.36             6             8             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    64.33            39            62             9             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    16.37            11            14             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0013-03

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     5.11             4            14             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      58    15.59            16            39             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    28.23            33            65             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      15     4.03             5             9             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     3.23             3             9             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    23.12            12            71             3             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      39    10.48             5            29             5             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      38    10.22             7            30             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     144    39.34            35           100             9             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    19.67            21            46             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    40.98            26           116             8             0


State Senator - District 29
(VOTE FOR)  1
 Tina Polsky.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Irving "Irv" Slosberg  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Representative - District 96
(VOTE FOR)  1
 Saima Farooqui.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Christine Hunschofsky  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     128    21.33            25            96             7             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     210    35.00            57           143            10             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    43.67            73           167            22             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    29.82            27            81             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     8.71            10            21             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    11.87            12            32             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     3.43             1            11             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    36.68            28           101            10             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      36     9.50             8            24             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0013-04

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      73    19.84            16            53             4             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      40    10.87             4            35             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      71    19.29            22            44             5             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    32.61            27            86             7             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     3.53             6             7             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    13.86             8            38             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0013-05

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     251    41.01            72           160            19             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     154    25.16            32           113             9             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    33.82            57           140            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     403    65.53            96           284            23             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     212    34.47            62           134            16             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     215    35.25            51           154            10             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      86    14.10            25            57             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     309    50.66            81           204            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     349    57.69            88           235            26             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     256    42.31            67           178            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     417    69.73            99           292            26             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     181    30.27            54           115            12             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     414    67.65            93           293            28             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    32.35            65           123            10             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     411    67.27           103           277            31             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    32.73            57           135             8             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      94    15.46            32            60             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    20.56            32            86             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     389    63.98            94           265            30             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0013-06

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      68    10.85            19            46             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      75    11.96            27            42             6             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     325    51.83            70           240            15             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    17.70            32            66            13             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      48     7.66            17            30             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0014-01

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,513
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     750    21.35
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,571    44.72
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .   1,192
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     657                     98           487            72             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     143    21.77            36            84            23             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     410    62.40            51           315            44             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     104    15.83            11            88             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.70
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            19.07
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            26.10
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0014-02

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    26.28             6            23             7             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      50    36.50            20            18            12             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      43    31.39             5            35             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.84             3             5             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    68.50            21            59             7             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      40    31.50             7            21            12             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9     6.67             1             7             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.70             3             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       9     6.67             0             6             3             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.19             3             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    68.89            24            55            14             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     8.89             3             8             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    12.60             2            13             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      28    22.05            12            13             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    50.39            11            44             9             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    14.96             5             9             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0014-03

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30     7.67             4            23             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      67    17.14             8            52             7             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    20.46            16            56             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      19     4.86             4            13             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     4.86             2            11             6             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    20.46             8            62            10             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      45    11.51             4            39             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      51    13.04             4            41             6             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     123    31.78            26            84            13             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    22.22            14            66             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    45.99            10           143            25             0


State Senator - District 29
(VOTE FOR)  1
 Tina Polsky.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Irving "Irv" Slosberg  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Representative - District 96
(VOTE FOR)  1
 Saima Farooqui.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Christine Hunschofsky  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     134    22.67            12           105            17             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     256    43.32            39           188            29             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    34.01            27           155            19             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    36.63            16           114            18             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     4.70             5            12             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    10.89             6            33             5             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     4.95             5            14             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    34.65            13           111            16             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      33     8.17             6            25             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0014-04

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    16.62             7            49             8             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      51    13.25             6            36             9             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      83    21.56            14            66             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    27.79            10            83            14             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .78             1             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    20.00            10            58             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0014-05

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     239    39.77            39           174            26             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     148    24.63            14           113            21             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    35.61            36           161            17             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     376    62.67            58           278            40             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     224    37.33            26           173            25             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     198    33.62            37           137            24             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      87    14.77            11            67             9             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     304    51.61            36           237            31             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     329    55.39            48           243            38             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     265    44.61            36           202            27             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     356    61.59            49           270            37             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     222    38.41            34           164            24             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     405    68.88            58           303            44             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    31.12            25           136            22             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     428    71.81            58           314            56             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    28.19            25           131            12             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      79    13.44             8            61            10             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    20.75            19            89            14             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     387    65.82            54           291            42             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0014-06

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      56     9.41            12            40             4             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      81    13.61            19            51            11             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     267    44.87            29           206            32             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    22.86            15           109            12             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      55     9.24             7            39             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0015-01

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,135
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     107     5.01
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,608    75.32
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     420
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     569                    153           354            62             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      13     2.28             3             8             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     521    91.56           142           322            57             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      35     6.15             8            24             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.65
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            12.15
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.40
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0015-02

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    41.67             2             2             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       5    41.67             0             5             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       2    16.67             1             1             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    58.33             2             4             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       5    41.67             1             4             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       3    25.00             0             2             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    25.00             1             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    33.33             1             3             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             1             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             0             1             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             0             0             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    66.67             2             6             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    16.67             1             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0015-03

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47     9.20            13            31             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      82    16.05            24            51             7             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    16.44            28            43            13             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      39     7.63            11            20             8             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      35     6.85            14            17             4             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     4.11             5            15             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     134    26.22            30            95             9             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      69    13.50            15            42            12             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     160    31.81            48           104             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    18.69            30            53            11             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     249    49.50            54           158            37             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      95    17.24            15            70            10             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     406    73.68           117           241            48             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50     9.07            14            32             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     261    50.78            82           146            33             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     6.42            13            19             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     2.72             3             8             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .39             0             2             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     195    37.94            40           135            20             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       9     1.75             1             8             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     165    33.07            45           103            17             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      45     9.02             9            33             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      49     9.82            10            34             5             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     6.21             6            24             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     2.00             2             8             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    39.88            57           111            31             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0015-04

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      95    17.30            33            53             9             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      64    11.66            17            43             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     390    71.04            92           249            49             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     360    66.67            91           224            45             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     180    33.33            47           116            17             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     189    35.06            53           120            16             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     104    19.29            31            59            14             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     246    45.64            53           162            31             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    32.16            53           106            14             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     365    67.84            83           236            46             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    27.90            40            94            15             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     385    72.10            94           244            47             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     286    53.16            65           194            27             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     252    46.84            71           147            34             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     427    78.78            99           281            47             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    21.22            41            59            15             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      85    15.80            27            50             8             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    23.23            45            62            18             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     328    60.97            62           230            36             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0015-05

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      52     9.44            14            36             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .     101    18.33            18            69            14             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    20.33            34            71             7             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    29.76            44            96            24             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     122    22.14            34            73            15             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0016-01

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,009
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     587    29.22
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     836    41.61
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     586
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     471                    107           351            13             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     143    30.36            54            88             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     268    56.90            44           212            12             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      60    12.74             9            51             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .42             1             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.44
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            24.36
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.06
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .10
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0016-02

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    30.94             8            35             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      36    25.90            17            19             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      54    38.85            25            28             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.32             2             4             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    76.12            41            60             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      32    23.88            10            22             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       7     5.69             1             6             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.69             2             5             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      12     9.76             3             9             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.88             4             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    69.11            36            48             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.88             2             4             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    13.33             5            11             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      13    10.83             6             7             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    57.50            25            43             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    18.33             8            14             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0016-03

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     3.88             1             8             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      40    15.50            11            29             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    18.60            18            28             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      12     4.65             1             8             3             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.10             1             6             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    27.52             2            68             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      16     6.20             2            13             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      53    20.54             6            44             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      84    33.47            21            61             2             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    22.31             9            44             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    44.22            10            94             7             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      91    22.14            23            65             3             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    26.03            25            79             3             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     213    51.82            35           171             7             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    36.54            17            78             0             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     5.00             2             9             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    18.85             7            41             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     7.31             1            17             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    27.69            11            53             8             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      12     4.62             2            10             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      41    15.71            11            27             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      22     8.43             1            20             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      58    22.22            10            48             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    40.23            14            87             4             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     1.92             1             4             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    11.49             4            22             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0016-04

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     188    43.82            43           141             4             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     131    30.54            23           107             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    25.64            26            77             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     275    64.71            67           200             8             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     150    35.29            25           121             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     161    37.35            35           123             3             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      56    12.99            19            35             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     214    49.65            37           170             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     282    67.30            48           228             6             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    32.70            38            93             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     294    70.84            57           232             5             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     121    29.16            28            86             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     288    69.57            48           231             9             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     126    30.43            35            88             3             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     263    62.77            59           196             8             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     156    37.23            25           127             4             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      62    14.76            14            46             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    23.33            23            74             1             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     260    61.90            51           200             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0016-05

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      59    14.11            19            39             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      39     9.33            11            27             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     217    51.91            34           179             4             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    15.55            12            49             4             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      38     9.09            10            26             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0017-01

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     620
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     161    25.97
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     266    42.90
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     193
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     164                     21           126            17             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      46    28.05            12            31             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      95    57.93             9            73            13             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      23    14.02             0            22             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.45
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            28.57
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.71
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0017-02

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    25.58             1            10             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      11    25.58             4             5             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      16    37.21             5            10             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    11.63             1             4             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    72.09             6            23             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      12    27.91             5             6             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       5    13.16             1             4             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6    15.79             2             4             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       5    13.16             2             3             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     7.89             1             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    50.00             4            12             3             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       5    12.82             1             3             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1     2.56             0             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    53.85             6            13             2             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    30.77             2            10             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0017-03

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    10.75             2             6             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      22    23.66             2            20             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    16.13             3             7             5             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       2     2.15             0             1             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.30             0             4             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    21.51             1            18             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      12    12.90             0            11             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8     8.60             1             5             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    42.86             6            25             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    23.08             2            16             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    34.07             1            29             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      27    18.00             2            21             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    55.33            11            64             8             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    26.67             3            33             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    32.98             5            24             2             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     9.57             2             6             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     9.57             1             7             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.19             0             2             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    35.11             0            25             8             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       9     9.57             1             8             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      20    21.74             4            10             6             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       9     9.78             0             8             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      24    26.09             1            20             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    22.83             1            18             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.09             0             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    18.48             3            14             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0017-04

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      61    41.50             9            43             9             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      35    23.81             3            32             0             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    34.69             6            38             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     103    68.21            12            84             7             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      48    31.79             7            32             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      59    39.33             7            43             9             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      27    18.00             5            19             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    42.67             6            54             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    55.41             4            68            10             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    44.59            15            45             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    64.19            13            75             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      53    35.81             6            38             9             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    60.40             8            68            14             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    39.60            11            46             2             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      90    60.40            12            66            12             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    39.60             7            48             4             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    15.44             3            13             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    29.53             9            31             4             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    55.03             7            70             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0017-05

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      25    16.89             3            19             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20    13.51             1            14             5             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    37.84             8            44             4             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    20.95             2            27             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    10.81             4            10             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0018-01

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,438
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     146    10.15
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     970    67.45
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     322
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     364                     94           235            35             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      35     9.62             9            23             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     297    81.59            80           185            32             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      32     8.79             5            27             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.31
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            23.97
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            30.62
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0018-02

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    22.86             2             6             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       6    17.14             4             2             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      15    42.86             2            10             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    17.14             1             5             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    82.86             8            18             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       6    17.14             1             5             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1     2.94             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     8.82             1             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       5    14.71             0             5             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     5.88             0             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    47.06             3            10             3             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    20.59             5             2             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       6    17.14             3             2             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       3     8.57             1             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    54.29             4            13             2             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    20.00             1             6             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0018-03

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.92             4            13             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      40    13.94            10            24             6             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    14.63            19            15             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      17     5.92             2            13             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.92             6            10             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.92             2            15             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      84    29.27            22            59             3             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      53    18.47            12            29            12             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      84    29.47            18            54            12             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    25.26            22            39            11             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    45.26            34            86             9             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      57    16.57            10            42             5             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     234    68.02            69           142            23             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    15.41             7            40             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    36.05            27            64            15             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.78             4             9             4             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     6.46             0            17             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     3.74             2             7             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     132    44.90            46            77             9             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       9     3.06             0             9             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      77    26.55            15            45            17             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      31    10.69            10            20             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      31    10.69            10            18             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     6.90             3            16             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.38             3             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    43.79            37            80            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0018-04

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      81    23.28            18            56             7             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      34     9.77             7            23             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     233    66.95            64           145            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     246    71.51            67           154            25             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      98    28.49            21            68             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      92    27.14            21            59            12             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      62    18.29            18            40             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     185    54.57            47           120            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    36.15            26            87            11             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    63.85            64           133            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    37.20            31            85             9             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     211    62.80            56           133            22             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    50.44            41           111            21             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    49.56            48           109            13             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     253    72.49            68           156            29             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    27.51            23            67             6             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      43    12.54             9            28             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    23.03            20            55             4             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     221    64.43            59           141            21             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0018-05

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      37    10.72            10            25             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      46    13.33            10            30             6             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    18.84            18            40             7             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    40.00            37            86            15             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      59    17.10            13            41             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0019-01

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,759
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     532    30.24
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     724    41.16
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     503
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     408                     91           286            31             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     116    28.43            42            62            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     245    60.05            44           186            15             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      47    11.52             5            38             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .49             0             2             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.19
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            21.80
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            33.84
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0019-02

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    30.00             5            23             5             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      32    29.09            19            11             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      28    25.45            10            16             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    15.45             8             7             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    74.31            29            45             7             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      28    25.69            12            11             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       4     3.88             3             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      12    11.65             5             7             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       8     7.77             4             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.80             2             4             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    58.25            21            31             8             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    11.65             5             5             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      17    17.53             4            11             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      17    17.53             5            11             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    48.45            20            23             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    16.49             9             5             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0019-03

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    10.92             5            19             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      29    12.18             4            24             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    18.49             8            31             5             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      13     5.46             4             8             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     3.78             2             7             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    26.47             8            53             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      30    12.61             6            23             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      24    10.08             6            16             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      72    30.51            14            54             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    21.61            10            39             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    47.88            19            85             9             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      81    22.19            12            67             2             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    33.42            22            93             7             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    44.38            44           103            15             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    33.06            13            62             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     7.85             3            13             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    19.01            15            28             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.65             0             4             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    31.40            11            61             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      17     7.02             2            15             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      47    19.67            11            34             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      30    12.55             4            22             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      42    17.57             8            32             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    28.45            11            53             4             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     3.77             0             9             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    17.99             9            31             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0019-04

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     181    47.76            50           120            11             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      71    18.73             9            56             6             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    33.51            26            91            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     249    67.48            58           172            19             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     120    32.52            25            88             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     120    32.61            32            80             8             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      56    15.22            17            36             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     192    52.17            38           136            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    54.67            52           135            12             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    45.33            31           119            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     235    64.74            48           170            17             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     128    35.26            33            84            11             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     237    64.93            42           174            21             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    35.07            41            81             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     261    70.92            62           179            20             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    29.08            23            76             8             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    12.90            13            33             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    21.77            19            57             5             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     243    65.32            54           168            21             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0019-05

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      51    13.64            18            30             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      40    10.70            13            24             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    50.27            21           155            12             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    15.51            16            37             5             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      37     9.89            10            21             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0020-01

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,244
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     454    20.23
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,055    47.01
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     735
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     482                    131           309            42             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     109    22.61            44            60             5             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     294    61.00            65           193            36             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      79    16.39            22            56             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .21             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            21.48
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            24.01
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            27.87
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .04
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0020-02

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    27.18             9            19             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      29    28.16            15            11             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      35    33.98            13            20             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    10.68             5             6             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    68.63            30            37             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      32    31.37            11            19             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9     9.38             4             5             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.08             2             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       7     7.29             5             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.21             3             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    60.42            21            35             2             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.63             6             8             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    16.67             9             7             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      15    15.63             6             8             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    48.96            19            26             2             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    18.75             7            11             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0020-03

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     5.56             1            12             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      48    16.67            15            28             5             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    14.93            17            18             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      17     5.90             5            10             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.90             7             5             5             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    19.79             8            45             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      60    20.83             6            47             7             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      30    10.42             5            23             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     105    36.84            29            65            11             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    17.54            10            33             7             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    45.61            23            91            16             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      97    21.75            24            65             8             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    47.53            58           129            25             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    30.72            32            99             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    39.52            36            64            15             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     6.87             3            15             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     9.97             3            26             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     4.81             3            10             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    33.68            14            68            16             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      15     5.15             5             8             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      68    23.37            16            39            13             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      29     9.97             7            19             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      57    19.59            13            37             7             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    21.99            12            50             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     1.72             2             3             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    23.37            14            44            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0020-04

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     183    40.22            58           115            10             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      87    19.12            24            59             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     185    40.66            37           122            26             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     307    68.07            74           204            29             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     144    31.93            41            92            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     149    32.82            41            97            11             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      82    18.06            31            44             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     223    49.12            45           157            21             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    48.34            64           141            14             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     234    51.66            52           156            26             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    59.50            68           181            14             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     179    40.50            42           113            24             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     299    66.30            76           198            25             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    33.70            40            99            13             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     332    73.29            81           221            30             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    26.71            36            76             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      59    12.97            19            33             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    21.76            33            55            11             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     297    65.27            66           209            22             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0020-05

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      67    14.89            24            37             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      43     9.56            15            24             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     186    41.33            37           143             6             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    21.78            22            63            13             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      56    12.44            15            28            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0021-01

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,716
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     229    13.34
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     888    51.75
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     599
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     326                     63           225            38             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      34    10.43            10            21             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     235    72.09            45           157            33             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      57    17.48             8            47             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.00
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            14.85
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            26.46
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0021-02

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    14.71             0             5             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      13    38.24             5             7             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      11    32.35             5             5             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    14.71             0             4             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    72.73             8            13             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       9    27.27             2             7             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       5    16.13             1             3             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             0             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4    12.90             2             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     9.68             1             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    54.84             5            10             2             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             1             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       7    21.88             3             3             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       5    15.63             1             3             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    59.38             6            13             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.13             0             0             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0021-03

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     7.96             3            14             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      32    14.16             4            27             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    25.22            19            31             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      13     5.75             2            11             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     4.42             1             8             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    11.06             6            15             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      47    20.80             4            31            12             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      24    10.62             2            16             6             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      78    34.67            19            50             9             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    21.78             8            36             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    43.56            14            66            18             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      48    15.79             3            41             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    59.54            41           115            25             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    24.67            11            57             7             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    34.65             9            51            19             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    10.96             9            12             4             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    10.96             5            20             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .88             0             2             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    32.89            13            54             8             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      22     9.65             6            14             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      49    21.49             8            31            10             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      22     9.65             2            17             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      48    21.05            11            35             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    21.05            11            32             5             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.32             1             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    25.44             9            36            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0021-04

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      91    29.17            17            67             7             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      69    22.12            12            55             2             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    48.72            30            94            28             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     200    64.72            40           130            30             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     109    35.28            17            86             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     101    32.27            22            73             6             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      65    20.77            19            39             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     147    46.96            19           105            23             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    44.63            23            97            17             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    55.37            34           116            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    49.68            30           113            10             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     155    50.32            28           101            26             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    59.74            34           130            20             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    40.26            23            85            16             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     238    76.77            44           162            32             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    23.23            14            54             4             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    15.53            12            32             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    19.74            11            42             8             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    64.72            34           141            25             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0021-05

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      34    10.97             9            24             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      42    13.55            13            27             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    38.39            17            90            12             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    26.77            15            50            18             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      32    10.32             5            24             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0022-01

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,637
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     127     7.76
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,118    68.30
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     392
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     290                     65           165            60             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      16     5.52             5             9             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     250    86.21            53           140            57             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      24     8.28             7            16             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .34             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            17.72
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            12.60
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            22.36
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .06
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0022-02

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             0             0             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             2             1             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       8    53.33             3             4             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             0             3             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    73.33             4             5             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       4    26.67             1             3             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             0             1             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             2             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    60.00             3             5             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             1             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             0             1             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    46.67             3             4             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             2             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0022-03

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.90             4            15             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      32    13.56             2            20            10             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    19.49             9            23            14             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      15     6.36             3             9             3             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.27             0             2             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     9.75             3            18             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      71    30.08            20            36            15             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      25    10.59             9             9             7             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      85    35.56            12            56            17             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    18.83            14            19            12             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    45.61            24            59            26             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      46    16.55            14            23             9             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    70.50            35           117            44             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    12.95            12            17             7             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    38.87            20            50            26             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     7.29             6             9             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     4.86             2             6             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.21             1             1             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    45.34            22            70            20             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       6     2.43             2             1             3             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    29.05            16            39            15             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      22     9.13             1            16             5             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      38    15.77             9            22             7             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     8.30             2            15             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .83             1             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    36.93            22            42            25             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0022-04

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      69    25.18            18            41            10             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      37    13.50             6            21            10             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    61.31            39            96            33             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     184    68.15            41           105            38             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      86    31.85            19            51            16             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      79    29.70            20            49            10             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      53    19.92            11            29            13             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     134    50.38            27            76            31             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    37.08            25            58            16             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    62.92            34            94            40             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    35.77            20            53            20             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     167    64.23            36            97            34             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    52.61            33            77            31             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    47.39            26            77            24             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     212    79.40            43           123            46             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    20.60            13            33             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    17.23             7            28            11             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    19.48            13            27            12             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    63.30            38            99            32             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0022-05

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      33    12.27             5            19             9             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      37    13.75             7            23             7             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    23.79             9            42            13             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    31.97            25            48            13             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      49    18.22            10            26            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0023-01

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     909
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     103    11.33
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     599    65.90
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     207
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     171                     45            98            28             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      18    10.53             7             7             4             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     137    80.12            32            81            24             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      16     9.36             6            10             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.81
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            17.48
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            22.87
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0023-02

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    25.00             2             1             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       8    50.00             3             4             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             0             1             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             0             1             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    88.89             6             6             4             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       2    11.11             1             1             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    11.11             1             0             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.56             1             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    22.22             2             0             2             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    61.11             3             7             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             0             1             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       3    18.75             1             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    37.50             1             2             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    31.25             3             2             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0023-03

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     8.59             2             8             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      21    16.41             9             8             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    21.09             9            15             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       8     6.25             1             6             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.47             0             5             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.16             4             8             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      31    24.22             2            26             3             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      10     7.81             5             2             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      47    35.88            13            26             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    29.77            11            19             9             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    34.35             7            35             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      24    14.81             7            16             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    71.60            29            72            15             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    13.58             6             8             8             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    28.89            18            15             6             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     8.15             0            10             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.22             0             1             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.19             1             4             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    50.37            11            44            13             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       7     5.19             1             6             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    19.70            11            12             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      14    10.61             0            11             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      24    18.18             7            11             6             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     6.82             2             6             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.79             2             3             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    40.91            10            38             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0023-04

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      52    32.30            16            24            12             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      25    15.53             9            15             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    52.17            18            57             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     105    66.04            24            66            15             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      54    33.96            16            30             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      47    29.19            16            26             5             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      44    27.33            13            21            10             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    43.48            11            49            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    45.00            22            41             9             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    55.00            19            55            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    44.10            24            33            14             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      90    55.90            17            63            10             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    57.23            24            52            15             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    42.77            16            43             9             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     114    69.94            31            71            12             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    30.06            12            25            12             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      28    17.28             9            12             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    22.22            11            19             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    60.49            20            65            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0023-05

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      21    12.80             9             7             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      27    16.46            10            13             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    20.73             6            23             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    31.71             6            39             7             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    18.29            12            15             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0024-01

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,181
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     141    11.94
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     739    62.57
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     301
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     222                     74           130            18             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      20     9.01            12             7             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     175    78.83            54           105            16             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      27    12.16             8            18             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .45             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.80
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            14.18
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            23.68
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .08
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0024-02

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             1             1             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       5    31.25             2             3             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       7    43.75             4             2             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             1             1             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    66.67             5             4             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       5    33.33             3             2             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             1             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3    18.75             2             0             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1     6.25             1             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.25             0             1             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    43.75             4             3             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             1             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     7.14             0             1             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    14.29             1             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    57.14             5             3             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    21.43             1             1             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0024-03

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    12.35             7            13             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      30    17.65            15            13             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    17.65            11            16             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       9     5.29             2             7             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.47             3             7             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     8.82             5             9             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      33    19.41             2            26             5             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      21    12.35             7            12             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    42.42            24            38             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    25.45            11            27             4             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    32.12            11            39             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      30    14.29             8            21             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    70.00            47            85            15             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    15.71            11            20             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    35.84            22            38             2             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    10.98             7             8             4             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.09             3            11             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .58             0             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    36.42            18            35            10             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      14     8.09             3            11             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      51    30.00            17            29             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      12     7.06             5             5             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      29    17.06             7            20             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.59             3            15             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.94             2             3             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    32.35            16            33             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0024-04

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      56    27.05            19            33             4             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      44    21.26            16            25             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    51.69            29            68            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     142    70.30            43            86            13             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      60    29.70            22            35             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      71    34.30            22            46             3             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      42    20.29            23            16             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      94    45.41            19            65            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    41.83            31            50             6             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    58.17            33            77            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    46.67            32            59             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     112    53.33            34            67            11             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    62.09            42            77            12             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    37.91            24            50             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     157    74.41            43           101            13             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    25.59            24            26             4             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      54    25.35            23            28             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    15.96            15            17             2             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    58.69            29            83            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0024-05

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      23    10.85            10            12             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      37    17.45            15            19             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    29.25            22            38             2             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    33.96            16            49             7             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      18     8.49             5             8             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0025-01

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,165
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     712    61.12
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     195    16.74
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     258
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     319                    102           188            29             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     220    68.97            86           109            25             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      69    21.63            11            54             4             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      30     9.40             5            25             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.38
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            30.90
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.38
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0025-02

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    28.27            23            29             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      46    24.08            19            23             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      78    40.84            28            38            12             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     6.81             6             4             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    82.07            62            70            19             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      33    17.93            13            18             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     3.23             2             4             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.23             2             4             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       9     4.84             3             6             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     6.45             5             6             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    74.73            60            62            17             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     7.53             5             6             3             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      21    12.57            10            11             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      14     8.38             7             5             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    58.08            35            50            12             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    20.96            16            14             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0025-03

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     6.45             0             3             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       9    14.52             1             8             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    11.29             3             3             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     4.84             0             3             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.61             0             1             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    50.00             5            24             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       1     1.61             0             1             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       6     9.68             1             5             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    16.39             5             5             0             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    31.15             1            15             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    52.46             3            28             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      45    17.58            13            26             6             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    10.55            11            13             3             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    71.88            61           108            15             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    47.69             3            26             2             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.54             0             1             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     7.69             1             4             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     6.15             1             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    27.69             4            13             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       6     9.23             2             3             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .       5     7.81             1             3             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      10    15.63             1             9             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .       6     9.38             3             3             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    51.56             3            27             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.69             0             3             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    10.94             2             5             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0025-04

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     202    75.37            69           112            21             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      35    13.06            10            23             2             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    11.57             9            20             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     194    74.05            63           115            16             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      68    25.95            26            35             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      86    30.82            24            51            11             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      32    11.47             7            21             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     161    57.71            59            91            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    74.81            68           116            18             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    25.19            22            39             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    81.30            60           124            16             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      46    18.70            22            20             4             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    45.33            32            87            12             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     158    54.67            65            77            16             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     194    71.59            66           114            14             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    28.41            23            43            11             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      26     9.67             9            14             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    17.47            17            25             5             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    72.86            63           117            16             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0025-05

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      23     9.13             7            13             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      21     8.33            13             7             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    61.11            39           105            10             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    14.29            13            19             4             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      18     7.14             7             7             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0026-01

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,791
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     904    50.47
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     423    23.62
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     464
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     492                    142           329            21             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     259    52.64           113           134            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     173    35.16            18           148             7             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      60    12.20            11            47             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .41             0             1             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.47
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            28.65
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            40.90
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0026-02

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    27.39            23            42             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      61    25.31            41            16             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      99    41.08            37            56             6             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     6.22             6             9             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    76.89            74            92             7             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      52    23.11            20            29             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      13     5.99             6             7             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       7     3.23             1             6             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       7     3.23             2             5             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     6.91             5            10             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    75.12            79            76             8             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     5.53             5             5             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    11.87             9            14             3             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      22    10.05             4            15             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    61.64            76            55             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    16.44            13            23             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0026-03

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.59             0             9             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      20    12.42             0            18             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    19.88             3            28             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       7     4.35             1             6             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.48             1             3             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    39.13             6            55             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       5     3.11             0             5             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      21    13.04             4            16             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    22.64             4            31             1             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    30.19             6            40             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    47.17             5            68             2             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     102    23.45            21            73             8             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    14.94            17            47             1             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     268    61.61            78           183             7             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    30.95             4            44             4             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.95             1             9             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    21.43             5            30             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.38             0             4             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    32.14             4            49             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      12     7.14             1            11             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      15     9.43             4            10             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      26    16.35             1            24             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      25    15.72             3            21             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    42.77             2            63             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.14             1             4             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    12.58             3            17             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0026-04

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     294    67.59            93           190            11             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      67    15.40             8            56             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    17.01            19            51             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     318    72.60            86           219            13             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     120    27.40            38            79             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     128    29.70            31            91             6             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      51    11.83            20            30             1             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     252    58.47            70           173             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     328    77.18            93           221            14             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    22.82            22            72             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     308    75.12            75           223            10             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     102    24.88            30            68             4             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     234    53.79            37           185            12             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    46.21            84           111             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     309    72.37            80           218            11             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    27.63            34            77             7             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      28     6.54             5            22             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    21.26            29            58             4             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     309    72.20            81           217            11             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0026-05

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      32     7.49             9            20             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20     4.68             5            11             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    61.36            62           192             8             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    18.03            21            55             1             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      36     8.43            13            23             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0027-01

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,312
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     629    47.94
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     340    25.91
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     343
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     376                    134           230            12             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     196    52.13            93            99             4             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     135    35.90            33            95             7             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      45    11.97             8            36             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .27             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.66
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            31.16
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            39.71
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .08
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0027-02

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    36.72            27            37             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      38    21.47            26            12             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      59    33.33            26            31             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     8.47             7             7             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    67.65            55            58             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      55    32.35            26            27             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      18    11.18             9             9             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.11             2             2             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     3.73             3             3             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     8.07             4             8             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    66.46            56            49             2             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.45             5             7             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      20    13.51            10            10             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      14     9.46            10             4             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    62.16            40            48             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    14.86            11            11             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0027-03

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.92             4             2             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      15    12.30             3            10             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    16.39             8            12             0             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       4     3.28             1             3             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.10             1             3             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    38.52            11            36             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       6     4.92             1             5             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      19    15.57             2            14             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    30.95            15            24             0             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    27.78             5            25             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    41.27            11            40             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      85    26.07            13            65             7             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    20.25            24            41             1             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    53.68            75            97             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    41.98            11            41             3             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.11             3             5             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    16.79             4            15             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.34             3             4             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    24.43             7            24             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       7     5.34             3             4             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    14.50             6            13             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      12     9.16             2             9             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      30    22.90             5            25             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    36.64            10            35             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.58             2             2             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    12.21             7             8             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0027-04

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     176    54.15            74            97             5             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      73    22.46            18            54             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    23.38            21            50             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     219    66.36            75           135             9             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     111    33.64            41            68             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     105    31.82            32            68             5             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      43    13.03            15            26             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     182    55.15            70           109             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    69.09            67           156             5             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    30.91            50            46             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    75.32            78           151             9             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      78    24.68            32            44             2             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    49.70            39           122             6             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    50.30            78            86             5             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     204    64.15            80           120             4             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    35.85            31            77             6             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      27     8.28             3            22             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    29.14            38            51             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     204    62.58            73           128             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0027-05

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      34    10.86            16            16             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20     6.39            11             8             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    55.91            50           123             2             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    15.97            13            31             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      34    10.86            14            19             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0028-01

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,434
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .   1,346    55.30
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     509    20.91
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     579
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     652                    248           373            31             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     398    61.04           186           190            22             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     173    26.53            43           123             7             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      81    12.42            19            60             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.79
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            29.57
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            33.99
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0028-02

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    25.27            39            45             8             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .     110    30.22            68            41             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .     140    38.46            53            78             9             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     6.04            12             7             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     264    74.16           127           123            14             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      92    25.84            40            46             6             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      10     2.92             3             7             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      17     4.97             5            12             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      15     4.39             7             7             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     7.60            17             9             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     243    71.05           112           117            14             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     9.06            18            10             3             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      43    13.03            19            18             6             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      36    10.91            20            16             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     204    61.82            94           101             9             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    14.24            24            18             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0028-03

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     6.13             3             6             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      21    12.88             5            16             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    19.63             8            22             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     1.84             3             0             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.29             3             4             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    46.63            15            59             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       6     3.68             1             5             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.91             1             5             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    18.40             8            20             2             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    23.31            20            14             4             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    58.28            12            82             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     111    19.37            41            67             3             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    14.31            26            52             4             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     380    66.32           134           227            19             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    39.18            16            49             2             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.75             2             1             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    22.81             9            28             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.43             1            10             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    23.98            13            27             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      10     5.85             2             6             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.23             2            10             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      17    10.24             7             6             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      28    16.87            11            17             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    54.82            14            76             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.22             3             3             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.63             3             8             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0028-04

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     405    69.95           152           233            20             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      85    14.68            23            61             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    15.37            31            54             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     398    70.44           132           252            14             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     167    29.56            70            87            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     164    28.47            61            92            11             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      56     9.72            31            23             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     356    61.81           118           224            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     413    73.23           146           248            19             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    26.77            61            84             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     374    68.75           127           232            15             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     170    31.25            70            92             8             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     283    46.47            68           204            11             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     326    53.53           163           145            18             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     397    70.27           131           249            17             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    29.73            73            86             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      36     6.32            10            25             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    20.88            60            54             5             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     415    72.81           138           257            20             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0028-05

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      44     7.82            15            27             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      28     4.97            13            15             0             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     360    63.94           129           214            17             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    15.99            30            58             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      41     7.28            24            14             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0029-01

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     839
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     303    36.11
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     265    31.59
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     271
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     195                     45           135            15             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      76    38.97            27            41             8             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      82    42.05            12            66             4             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      37    18.97             6            28             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2     1.03             0             0             2             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.24
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            25.08
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            30.94
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .24
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0029-02

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    31.51             6            14             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      20    27.40            11             6             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      27    36.99            10            15             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.11             0             3             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    63.64            14            23             5             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      24    36.36            11            10             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       5     7.14             1             4             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.71             0             4             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       2     2.86             1             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.57             1             3             2             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    67.14            21            21             5             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.57             2             3             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    15.38             4             6             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       9    13.85             3             5             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    50.77            14            16             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    20.00             5             5             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0029-03

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    12.16             1             7             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      10    13.51             1             9             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    22.97             2            14             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     4.05             1             2             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.41             0             4             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    22.97             2            15             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       6     8.11             1             5             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8    10.81             1             6             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      21    28.38             2            18             1             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    28.38             1            19             1             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    43.24             7            24             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      41    25.00             7            31             3             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    28.05            10            33             3             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    46.95            16            55             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    35.90             3            25             0             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    15.38             2            10             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.41             1             4             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    32.05             4            19             2             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       8    10.26             2             5             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    21.33             2            12             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      12    16.00             0            12             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      13    17.33             2            11             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    33.33             4            21             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.67             0             1             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     9.33             1             6             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0029-04

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      80    47.62            24            52             4             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      50    29.76             6            39             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    22.62             7            29             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     103    62.42            26            67            10             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      62    37.58            11            49             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      56    33.94            13            38             5             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      30    18.18             8            20             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      79    47.88            15            60             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    54.55            19            65             6             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    45.45            14            55             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    64.02            22            78             5             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      59    35.98            12            41             6             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    55.03            15            71             7             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    44.97            21            51             4             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     105    62.87            22            78             5             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    37.13            13            43             6             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    11.38             4            13             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    27.54            16            28             2             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    61.08            16            78             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0029-05

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      20    11.90             5            14             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      14     8.33             5             9             0             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    40.48            11            50             7             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    24.40            11            27             3             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      25    14.88             8            17             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0030-01

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     747
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     327    43.78
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     216    28.92
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     204
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     201                     76           114            11             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      97    48.26            55            37             5             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      74    36.82            15            55             4             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      30    14.93             6            22             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.91
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            29.66
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            34.26
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0030-02

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    25.00            10            11             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      33    35.87            25             8             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      32    34.78            16            13             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.35             1             3             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    81.18            35            31             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      16    18.82            11             3             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       5     6.10             3             2             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.88             3             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       2     2.44             0             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    10.98             1             8             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    69.51            35            17             5             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.10             3             2             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      13    17.33             6             6             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       9    12.00             4             5             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    53.33            23            13             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    17.33             5             8             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0030-03

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     6.06             1             3             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       5     7.58             1             3             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    27.27             4            12             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     4.55             2             1             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.03             0             2             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    34.85             3            19             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       3     4.55             2             1             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8    12.12             1             7             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      13    19.40             3            10             0             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    31.34             6            14             1             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    49.25             6            24             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      46    25.84            18            27             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    15.73            10            17             1             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    58.43            35            61             8             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    36.11             2            22             2             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.39             0             1             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    19.44             3            11             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.39             0             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    37.50             9            16             2             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       3     4.17             0             3             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    16.44             3             9             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      11    15.07             3             6             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      10    13.70             3             7             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    49.32             4            30             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.11             2             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.37             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0030-04

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     107    58.79            38            61             8             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      37    20.33            13            24             0             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    20.88            15            21             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     132    72.53            44            79             9             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      50    27.47            23            27             0             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      53    29.78            18            34             1             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      31    17.42            16            15             0             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      94    52.81            31            55             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    73.03            49            71            10             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    26.97            18            30             0             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    66.29            36            73             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      59    33.71            27            29             3             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    59.24            38            66             5             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    40.76            31            38             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      99    57.23            30            60             9             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    42.77            34            39             1             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      15     8.62             6             8             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    32.76            27            29             1             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    58.62            32            62             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0030-05

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .       9     5.14             4             4             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      18    10.29             8            10             0             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    57.14            29            63             8             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    17.14            14            16             0             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.29             7            11             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0031-01

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,029
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .   1,171    38.66
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     980    32.35
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     878
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     880                    198           620            62             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     351    39.89           129           191            31             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     416    47.27            54           334            28             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     113    12.84            15            95             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            29.05
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            29.97
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            42.45
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0031-02

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    26.83            29            55             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      95    28.96            49            36            10             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .     126    38.41            40            76            10             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     5.79             6            10             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     222    70.25            85           116            21             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      94    29.75            35            53             6             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      26     8.33            13            10             3             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      15     4.81             4            10             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      16     5.13             9             6             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     6.41             9            10             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    67.95            73           119            20             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     7.37            12            11             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      37    12.42            15            18             4             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      26     8.72            12            13             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    58.72            61           101            13             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    20.13            26            27             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0031-03

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     5.85             2            18             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      55    13.99             6            44             5             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    17.81             8            55             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      25     6.36             5            18             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     4.07             3            11             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    34.35            18           111             6             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      23     5.85             3            20             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      46    11.70             5            41             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     102    26.42            20            76             6             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     117    30.31            18            94             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    43.26            11           142            14             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     179    23.10            43           122            14             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    21.94            34           129             7             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     426    54.97            79           311            36             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    45.19            20           153            10             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     5.19             5            16             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    12.59             6            41             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     4.44             2            14             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    25.19            16            74            12             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      30     7.41             5            25             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    11.70             9            34             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      47    11.96             6            37             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      85    21.63            16            66             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    41.73            12           142            10             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     4.58             4            12             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     8.40             4            26             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0031-04

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     453    57.27           108           311            34             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     164    20.73            32           122            10             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    22.00            36           126            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     581    73.17           125           416            40             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     213    26.83            51           146            16             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     256    32.36            60           179            17             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      90    11.38            32            51             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     445    56.26            81           334            30             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     558    70.63           112           409            37             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     232    29.37            63           151            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     592    75.80           124           429            39             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     189    24.20            48           124            17             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     524    65.17            83           412            29             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     280    34.83            96           157            27             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     557    70.87           110           406            41             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     229    29.13            59           157            13             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      93    11.60            23            64             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    22.57            63           111             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     528    65.84            92           393            43             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0031-05

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .     104    13.08            26            70             8             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      52     6.54            17            32             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     442    55.60            83           332            27             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    15.22            28            80            13             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      76     9.56            24            48             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0032-01

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,007
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     442    43.89
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     280    27.81
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     285
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     233                     59           155            19             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     100    42.92            35            53            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     102    43.78            15            80             7             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      31    13.30             9            22             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .86             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.14
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            22.62
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            36.43
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .20
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0032-02

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    30.85             9            16             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      24    25.53            11            10             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      33    35.11            11            17             5             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     8.51             2             6             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    78.65            22            38            10             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      19    21.35             9             8             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     7.89             1             5             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     7.89             2             3             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    13.16             1             6             3             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    64.47            21            22             6             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.58             1             3             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.70             2             1             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      11    13.58             4             4             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    61.73            21            21             8             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    20.99             4            13             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0032-03

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.08             1             2             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      14    14.29             2            10             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    25.51             1            23             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       4     4.08             3             1             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.02             0             1             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    33.67             3            29             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       6     6.12             1             5             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      11    11.22             3             7             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      40    41.67             4            33             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.63             3            10             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    42.71             6            34             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      51    24.64            15            30             6             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    17.87             7            29             1             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    57.49            25            84            10             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    30.69             2            28             1             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.90             0             9             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    17.82             2            15             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.95             2             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    33.66             9            21             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       3     2.97             0             3             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .       9     9.00             1             7             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16    16.00             1            12             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      28    28.00             4            24             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    37.00             5            30             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.00             1             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     8.00             3             5             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0032-04

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     124    58.77            31            81            12             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      30    14.22             2            27             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    27.01            18            34             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     154    74.76            31           111            12             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      52    25.24            16            30             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      57    27.67            10            43             4             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      29    14.08            10            14             5             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     120    58.25            28            84             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    58.17            24            83            14             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    41.83            26            57             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    68.27            31           101            10             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      66    31.73            15            43             8             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    61.79            23            98            10             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    38.21            28            44             9             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     147    71.71            30           110             7             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    28.29            19            29            10             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    11.27             4            16             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    26.47            23            27             4             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    62.25            21            96            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0032-05

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      16     7.88             1            13             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20     9.85             5            11             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    56.65            20            90             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    18.23            16            16             5             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      15     7.39             5             9             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0033-01

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,146
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     374    32.64
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     452    39.44
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     320
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     249                     62           136            51             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      95    38.15            40            39            16             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     132    53.01            20            80            32             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      22     8.84             2            17             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .40             0             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            21.73
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            25.40
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            29.20
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0033-02

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    31.11            10            15             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      30    33.33            14            11             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      26    28.89            13             8             5             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     6.67             1             3             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    82.14            30            26            13             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      15    17.86             7             8             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     6.74             2             4             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       8     8.99             6             1             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     6.74             2             2             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.62             2             2             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    66.29            26            23            10             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.62             1             3             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.14             3             4             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       5     5.81             1             2             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    60.47            23            19            10             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    25.58            11             8             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0033-03

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     7.44             0             6             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      15    12.40             1            12             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    19.01             6            12             5             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       9     7.44             3             3             3             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.79             2             5             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    29.75             5            24             7             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       9     7.44             0             5             4             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.74             1             7             5             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    32.50             3            31             5             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    26.67             4            20             8             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    40.83            10            24            15             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      41    18.98             8            24             9             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    27.78             7            38            15             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    53.24            38            56            21             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    36.64             7            23            18             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     9.16             2             8             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    11.45             2            11             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.58             1             4             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    33.59             6            31             7             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       6     4.58             2             3             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      22    18.18             2            17             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16    13.22             3             9             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      20    16.53             3            13             4             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    28.93             6            20             9             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.61             0             6             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    16.53             3             9             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0033-04

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     116    50.43            29            69            18             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      54    23.48            16            31             7             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    26.09            11            29            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     143    63.27            27            80            36             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      83    36.73            26            45            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      65    29.02            11            38            16             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      49    21.88            13            28             8             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     110    49.11            29            59            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    65.32            38            79            28             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    34.68            15            43            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    65.30            34            83            26             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      76    34.70            18            39            19             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    64.04            31            88            27             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    35.96            25            39            18             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     137    61.16            36            73            28             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    38.84            19            51            17             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    11.61             4            16             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    28.57            22            34             8             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    59.82            29            73            32             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0033-05

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      26    11.76             8            14             4             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      19     8.60             1            13             5             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    44.80            18            62            19             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    17.65            12            23             4             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    17.19            14            11            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0034-01

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,592
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     603    37.88
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     491    30.84
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     498
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     385                     54           290            41             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     153    39.74            33            96            24             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     171    44.42            15           140            16             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      61    15.84             6            54             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       4     1.04             0             4             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.18
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            25.37
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            34.83
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .25
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0034-02

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    30.77             9            31             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      38    26.57            13            20             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      44    30.77             5            34             5             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    11.89             5             8             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     103    75.18            23            67            13             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      34    24.82             7            21             6             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       8     5.80             1             7             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.07             0             6             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      10     7.25             6             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.80             1             6             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    67.39            18            59            16             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     8.70             1             8             3             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      24    17.78             8            12             4             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      22    16.30             4            16             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    50.37             8            49            11             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    15.56             5            12             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0034-03

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.71             2             7             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      27    16.46             1            24             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    12.80             1            17             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       6     3.66             3             3             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     7.93             1            11             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    35.98             1            56             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       8     4.88             3             4             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      19    11.59             2            14             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      45    28.13             5            37             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    24.38             4            28             7             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    47.50             4            66             6             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      85    26.15            10            66             9             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    21.85             7            62             2             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    52.00            17           133            19             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    43.71             4            61             8             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.79             3             5             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    15.57             2            23             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.99             1             3             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    27.54             4            36             6             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       9     5.39             1             8             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      17    10.63             1            15             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      19    11.88             6            11             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      33    20.63             1            30             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    45.00             2            61             9             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.00             1             6             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.88             3             8             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0034-04

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     211    61.52            28           157            26             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      68    19.83             4            58             6             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    18.66            10            49             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     241    71.09            28           189            24             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      98    28.91            12            74            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     113    33.73            12            89            12             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      47    14.03             7            36             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     175    52.24            19           136            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    66.37            25           175            27             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    33.63            16            91             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    76.72            30           200            27             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      78    23.28             7            64             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     213    62.83            21           167            25             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     126    37.17            16            99            11             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     222    64.53            26           171            25             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    35.47            16            93            13             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      37    10.88             4            29             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    29.12            12            81             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     204    60.00            23           154            27             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0034-05

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      46    13.41             8            32             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      28     8.16             3            23             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    52.48            13           147            20             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    15.45             7            40             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    10.50             8            27             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0035-01

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,349
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      62     2.64
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,987    84.59
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     300
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     882                    169           551           162             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7      .79             2             4             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     827    93.76           156           514           157             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      48     5.44            11            33             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .11             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            37.55
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            11.29
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            41.62
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .04
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0035-02

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             1             2             1             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             1             2             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5   100.00             1             3             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             0             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             1             3             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             2             0             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             0             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0035-03

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     138    16.89            34            75            29             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     679    83.11           121           434           124             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     4.16             6            23             4             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .     137    17.25            30            79            28             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69     8.69            14            34            21             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      39     4.91             4            26             9             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      47     5.92             8            27            12             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     2.77             0            20             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     314    39.55            62           198            54             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     133    16.75            28            83            22             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     247    31.07            52           141            54             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    17.48            21            90            28             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     409    51.45            79           263            67             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     140    16.07            33            79            28             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     2.18             2            15             2             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .     126    14.47            20            75            31             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     586    67.28           113           375            98             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      87    10.06            14            62            11             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     711    82.20           141           427           143             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67     7.75            11            50             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     340    41.56            73           206            61             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     187    22.86            51            87            49             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     2.93             5            14             5             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .49             1             2             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    32.03            24           198            40             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       1      .12             1             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0035-04

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     273    33.96            50           160            63             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      77     9.58            14            50            13             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      48     5.97            11            30             7             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38     4.73             7            27             4             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     1.24             4             6             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     358    44.53            67           225            66             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0035-05

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     104    12.34            18            73            13             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      79     9.37            22            43            14             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     660    78.29           120           413           127             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     619    75.03           121           379           119             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     206    24.97            34           138            34             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     219    26.45            42           135            42             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     144    17.39            30            94            20             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     465    56.16            85           291            89             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    25.66            39           140            35             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     620    74.34           118           385           117             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    16.25            29            84            23             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     701    83.75           128           441           132             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     406    48.28           111           230            65             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     435    51.72            48           297            90             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     706    84.15           136           444           126             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    15.85            22            83            28             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      87    10.46            17            58            12             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    18.03            27            92            31             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     595    71.51           114           372           109             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0035-06

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      52     6.12            11            32             9             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      95    11.18            21            55            19             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79     9.29            11            51            17             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     339    39.88            33           230            76             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     285    33.53            85           163            37             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0036-01

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,390
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     140     4.13
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   2,633    77.67
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     617
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     885                    189           505           191             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      18     2.03            10             6             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     812    91.75           169           462           181             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      55     6.21            10            37             8             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .11             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.11
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            12.86
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            30.84
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .03
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0036-02

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    57.14             6             2             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    42.86             1             3             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    81.25             7             4             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       3    18.75             2             1             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       3    18.75             1             1             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.25             1             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1     6.25             0             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    56.25             7             1             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             0             2             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       5    31.25             5             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             0             1             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    31.25             3             2             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    25.00             1             2             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0036-03

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     178    22.36            38           113            27             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     618    77.64           127           339           152             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28     3.64             5            16             7             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .     163    21.17            46            81            36             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    12.47            29            47            20             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      40     5.19            11            18            11             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      37     4.81             7            19            11             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      36     4.68             9            26             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     252    32.73            34           161            57             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     118    15.32            17            70            31             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     298    38.40            80           156            62             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    14.56            19            62            32             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     365    47.04            59           227            79             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     166    19.48            46            85            35             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40     4.69             5            33             2             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      98    11.50            27            39            32             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     548    64.32           101           329           118             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     103    12.05            20            59            24             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     663    77.54           140           373           150             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    10.41            18            57            14             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     337    41.92            64           196            77             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    15.17            30            58            34             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     1.74             1            11             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6      .75             1             3             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     323    40.17            72           185            66             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       2      .25             0             2             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0036-04

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     273    34.73            56           152            65             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      80    10.18            17            49            14             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      64     8.14            14            34            16             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49     6.23             6            40             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .51             0             3             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     316    40.20            67           171            78             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0036-05

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     173    20.43            39           102            32             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     109    12.87            39            61             9             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     565    66.71            96           326           143             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     594    72.17           122           347           125             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     229    27.83            49           129            51             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     250    30.05            41           150            59             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     167    20.07            44            92            31             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     415    49.88            86           241            88             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     279    33.06            74           146            59             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     565    66.94           101           339           125             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     229    27.07            69           120            40             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     617    72.93           107           367           143             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     438    52.27           101           245            92             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     400    47.73            75           235            90             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     620    73.81           120           359           141             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     220    26.19            55           122            43             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .     124    14.69            30            66            28             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     172    20.38            38            94            40             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     548    64.93           107           326           115             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0036-06

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      88    10.40            13            62            13             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      85    10.05            20            43            22             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    17.85            37            90            24             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     318    37.59            65           174            79             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     204    24.11            41           118            45             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0037-01

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     548
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     216    39.42
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     185    33.76
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     147
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     145                     50            80            15             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      63    43.45            27            32             4             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      60    41.38            17            33            10             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      22    15.17             6            15             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.46
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            29.17
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.43
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0037-02

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    35.00             8            13             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      20    33.33            11             9             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      14    23.33             5             8             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     8.33             2             1             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    79.66            22            21             4             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      12    20.34             4             8             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       5     8.62             2             3             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.45             1             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1     1.72             0             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    13.79             3             4             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    68.97            18            19             3             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.45             1             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       6    10.34             4             2             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       6    10.34             3             3             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    55.17            10            19             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    24.14             7             6             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0037-03

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.79             0             0             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       8    14.29             1             6             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    19.64             2             6             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       2     3.57             1             1             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    10.71             3             3             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    32.14             5            12             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       2     3.57             2             0             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8    14.29             2             2             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    28.57             4             9             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    33.93             3            11             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    37.50             9            10             2             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      29    22.48            10            18             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    24.03            11            18             2             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    53.49            25            35             9             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    32.20             6            10             3             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     5.08             1             1             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    11.86             2             5             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     5.08             0             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    37.29             7            10             5             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       5     8.47             1             3             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .       4     6.90             3             1             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      12    20.69             3             8             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      11    18.97             3             7             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    39.66             2            14             7             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.45             1             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    10.34             4             1             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0037-04

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      69    51.11            23            39             7             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      32    23.70            11            20             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    25.19            13            17             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      82    62.12            29            47             6             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      50    37.88            15            28             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      41    31.06            13            26             2             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      25    18.94            10            14             1             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      66    50.00            22            34            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    58.65            28            40            10             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    41.35            17            35             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    68.75            27            56             5             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      40    31.25            15            17             8             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    54.14            21            44             7             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    45.86            25            30             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      82    62.60            24            48            10             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    37.40            18            28             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      12     9.23             4             8             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    30.00            16            20             3             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    60.77            22            48             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0037-05

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      13     9.92             6             7             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20    15.27             6            12             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    40.46            14            32             7             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    22.90             7            17             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      15    11.45            10             5             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0038-01

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,209
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     458    37.88
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     365    30.19
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     386
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     306                     71           198            37             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     123    40.20            42            65            16             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     130    42.48            22            93            15             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      53    17.32             7            40             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.31
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.86
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.62
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0038-02

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    22.73             8            13             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      37    33.64            13            21             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      41    37.27            14            20             7             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.36             3             3             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    84.38            25            46            10             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      15    15.63            10             3             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       8     7.48             0             8             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.54             4             3             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    77.57            30            41            12             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     8.41             4             3             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       9     8.91             3             4             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      15    14.85             6             9             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    64.36            21            34            10             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    11.88             4             6             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0038-03

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    12.20             0            13             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       8     6.50             2             6             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    23.58             4            18             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       6     4.88             1             3             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.07             2             3             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    30.08             8            27             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       8     6.50             1             6             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      15    12.20             2            12             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      34    28.10             5            23             6             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    24.79             6            20             4             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    47.11            10            43             4             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      72    26.28            14            48            10             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    20.80            14            37             6             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    52.92            34            91            20             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    32.56             9            30             3             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.43             2             5             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    19.38             8            14             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.43             0             4             3             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    31.78             3            33             5             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       7     5.43             0             6             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.65             1             5             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16    12.90             4             8             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      28    22.58             5            21             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    47.58             7            47             5             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.23             2             1             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     8.06             2             6             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0038-04

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     149    54.58            40            90            19             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      61    22.34            12            42             7             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    23.08            10            45             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     189    71.86            43           121            25             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      74    28.14            20            46             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      81    30.45            20            51            10             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      32    12.03            10            18             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     153    57.52            34            99            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    70.79            42           121            26             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    29.21            22            47             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    75.86            41           131            26             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      63    24.14            18            38             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    66.42            34           129            19             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    33.58            31            45            16             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     178    65.68            35           117            26             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    34.32            28            57             8             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    10.99             8            15             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    23.81            14            41            10             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    65.20            41           119            18             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     127    45.04            27            84            16             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     155    54.96            42            96            17             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0038-05

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      31    11.52             7            19             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      23     8.55             6            14             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    56.13            30           102            19             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    15.24            11            25             5             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      23     8.55             6            14             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0039-01

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,076
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     182    16.91
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     544    50.56
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     350
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     165                     42           102            21             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      23    13.94            11            11             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     118    71.52            24            76            18             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      24    14.55             7            15             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .61             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            15.33
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            12.64
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            21.69
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0039-02

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       1   100.00             0             1             0             0


Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.00             0             1             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       9    45.00             2             6             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       6    30.00             3             3             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    20.00             4             0             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    55.56             3             6             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       8    44.44             5             3             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1     6.25             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             1             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1     6.25             1             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    18.75             2             1             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    56.25             2             6             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             1             1             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    40.00             3             3             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             1             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0039-03

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .       1    33.33             0             1             0             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    66.67             0             1             1             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     7.96             2             6             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      13    11.50             1             9             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    27.43             9            18             4             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       8     7.08             1             6             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.31             1             4             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    15.93             2            14             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      20    17.70             6            11             3             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.08             0             5             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      50    44.25            12            34             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    15.04             1            10             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    40.71             9            30             7             0


State Senator - District 29
(VOTE FOR)  1
 Tina Polsky.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Irving "Irv" Slosberg  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      41    28.08             5            29             7             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    18.49             6            18             3             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      13     8.90             5             5             3             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      65    44.52            18            41             6             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      28    18.79             6            20             2             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    59.06            21            51            16             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    22.15            11            20             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    37.07             9            27             7             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    10.34             2             7             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    13.79             4            11             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.59             0             2             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    32.76             8            24             6             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       4     3.45             1             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0039-04

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    23.64             7            14             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       8     7.27             1             6             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      15    13.64             1            13             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    18.18             5            14             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.36             0             6             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    30.91             8            18             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0039-05

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      53    35.10            14            32             7             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      25    16.56             2            20             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    48.34            21            43             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      93    61.18            22            59            12             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      59    38.82            15            37             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      50    33.56            10            33             7             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      35    23.49            12            19             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    42.95            14            42             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    34.25            12            32             6             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    65.75            24            60            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    45.64            13            46             9             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      81    54.36            23            48            10             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    62.91            23            60            12             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    37.09            15            35             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     117    78.00            23            77            17             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    22.00            14            17             2             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      31    20.67             6            19             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    18.67            10            14             4             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    60.67            21            61             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0039-06

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      14     9.40             4            10             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      21    14.09             7            13             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    27.52             8            28             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    32.89             7            31            11             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      24    16.11            11            11             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0040-01

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,428
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     746    30.72
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     957    39.42
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     725
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     590                    176           358            56             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     194    32.88            98            83            13             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     319    54.07            66           219            34             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      77    13.05            12            56             9             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.30
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.01
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            33.33
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0040-02

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    24.73            14            28             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      62    34.07            42            20             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      58    31.87            32            22             4             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     9.34             6             6             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    80.57            75            55            11             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      34    19.43            17            15             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      10     5.99             3             6             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.39             6             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      12     7.19             8             3             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.38             4             9             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    64.67            58            41             9             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.38             9             5             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    15.48            11            14             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      21    12.50            10             8             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    51.19            50            32             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    20.83            20            12             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0040-03

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     6.95             6            15             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      37    12.25             6            26             5             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    24.83            14            52             9             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      15     4.97             5             8             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     5.30             4             9             3             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    23.18             9            56             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      30     9.93             6            19             5             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      38    12.58             8            27             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     103    33.66            24            65            14             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    23.53            15            49             8             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    42.81            21            98            12             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     121    23.00            30            78            13             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    27.76            32            96            18             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     259    49.24            82           158            19             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    31.53            23            62            14             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     7.64             3            17             4             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    13.69             7            33             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     6.69             6            13             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    36.62            24            80            11             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      12     3.82             2            10             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      40    13.20             7            30             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      44    14.52            10            28             6             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      74    24.42            16            51             7             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    29.70            18            65             7             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     4.29             1             7             5             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    13.86             7            29             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0040-04

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     246    45.22            84           138            24             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     133    24.45            28           100             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    30.33            46            95            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     355    65.62           100           216            39             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     186    34.38            56           115            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     167    31.04            34           121            12             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      86    15.99            32            47             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     285    52.97            86           166            33             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     322    59.41            95           196            31             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     220    40.59            60           137            23             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     340    64.27            98           217            25             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     189    35.73            49           113            27             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     357    66.36            89           234            34             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    33.64            62            98            21             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     375    69.83            93           240            42             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    30.17            59            90            13             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      55    10.26            13            38             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    25.93            56            70            13             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     342    63.81            83           221            38             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     250    44.96            82           145            23             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     306    55.04            80           197            29             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0040-05

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      52     9.59            23            24             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      57    10.52            14            39             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     268    49.45            69           181            18             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    20.48            33            65            13             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      54     9.96            19            23            12             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0041-01

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,833
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     676    36.88
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     596    32.52
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     561
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     523                     83           396            44             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     183    34.99            50           104            29             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     252    48.18            27           211            14             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      88    16.83             6            81             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .38             1             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.53
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            27.07
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            42.28
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0041-02

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    24.00             9            30             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      46    26.29            23            16             7             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      69    39.43            15            42            12             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.29             2             9             7             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    76.54            24            83            17             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      38    23.46            17            12             9             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      20    12.20             1            14             5             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.44             0             3             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      11     6.71             3             7             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.88             3             2             3             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    68.29            35            59            18             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.49             3             6             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    15.13             8            13             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      21    13.82             3            15             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    51.32            17            48            13             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    19.74            12            10             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0041-03

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     7.35             2            15             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      29    11.84             1            27             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    19.59            11            37             0             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      11     4.49             0            11             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.27             2             6             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    34.69             5            72             8             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      12     4.90             1            11             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      34    13.88             5            25             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      81    33.33             9            69             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    26.75            10            52             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    39.92             7            83             7             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     133    28.18            14           111             8             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    18.86             7            73             9             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    52.97            43           188            19             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    41.77            10            88             6             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     4.42             0            10             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    10.04             3            21             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     7.63             1            16             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    26.91             9            55             3             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      23     9.24             3            19             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      24     9.72             4            18             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      37    14.98             3            34             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      51    20.65             4            45             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    40.89             8            84             9             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     5.26             2            11             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.50             5            15             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0041-04

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     253    52.27            36           190            27             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     126    26.03            11           104            11             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    21.69            18            84             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     308    63.37            40           242            26             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     178    36.63            29           134            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     149    31.11            16           120            13             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      68    14.20            20            43             5             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     262    54.70            32           210            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     338    69.69            45           266            27             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    30.31            26           109            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     359    76.22            50           278            31             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     112    23.78            18            88             6             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     338    70.12            39           278            21             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    29.88            33            95            16             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     300    62.50            34           246            20             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    37.50            37           125            18             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      53    10.97             7            43             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    25.26            33            76            13             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     308    63.77            31           255            22             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0041-05

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      56    11.76            14            35             7             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      34     7.14             3            27             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    52.52            21           215            14             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    17.44            20            54             9             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      53    11.13            11            35             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0042-01

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,639
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     629    38.38
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     505    30.81
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     505
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     499                     56           414            29             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     193    38.68            35           140            18             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     231    46.29            18           204             9             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      75    15.03             3            70             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .40             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.45
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            30.68
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            45.74
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .12
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0042-02

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    32.04             9            45             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      46    25.41            13            28             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      66    36.46            11            49             6             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.08             1             8             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    78.41            24           100            14             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      38    21.59             9            25             4             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      15     8.77             3            11             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.17             1             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     3.51             2             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     8.77             0            14             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    66.08            22            80            11             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    11.70             5            12             3             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    16.27             3            24             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      27    16.27             7            18             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    46.39            16            53             8             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    21.08             5            25             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0042-03

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     6.82             2            12             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      21     9.55             1            20             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    16.82             6            30             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      13     5.91             1            12             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     2.73             0             5             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    34.55             1            72             3             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      13     5.91             3             8             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      39    17.73             3            35             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      53    24.65             4            48             1             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    26.05             3            50             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    49.30             9            92             5             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      96    22.38            10            81             5             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    20.28             9            74             4             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     246    57.34            21           208            17             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    42.04             4            87             4             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     3.98             1             8             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    13.27             2            25             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     7.08             1            15             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    25.22             9            47             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      19     8.41             0            18             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    13.70             1            28             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      18     8.22             0            18             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      39    17.81             2            37             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    45.66            11            86             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     3.20             0             6             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    11.42             4            17             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0042-04

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     236    52.56            31           190            15             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     116    25.84             8           103             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    21.60            11            81             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     302    66.52            33           252            17             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     152    33.48            18           125             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     127    27.79            11           110             6             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      53    11.60             7            40             6             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     277    60.61            32           231            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     335    74.44            38           278            19             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    25.56            11            96             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     334    75.91            28           290            16             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     106    24.09            16            81             9             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     319    70.73            27           278            14             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     132    29.27            21           101            10             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     292    65.32            32           246            14             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     155    34.68            14           129            12             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      44     9.67             3            35             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    25.05             8            97             9             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     297    65.27            36           249            12             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     249    53.66            32           205            12             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     215    46.34            18           182            15             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0042-05

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      55    12.36             4            45             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      40     8.99             3            35             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     240    53.93            26           205             9             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    14.61             7            52             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      45    10.11             3            39             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0043-01

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,205
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     441    36.60
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     412    34.19
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     352
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     338                     58           248            32             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     120    35.50            33            72            15             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     164    48.52            22           127            15             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      54    15.98             3            49             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.05
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            27.21
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            39.81
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0043-02

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    26.61             4            20             5             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      27    24.77            13            14             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      46    42.20            10            30             6             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.42             1             4             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    77.68            21            57             9             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      25    22.32             8            14             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9     8.26             1             7             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.50             0             5             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       8     7.34             1             7             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.59             1             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    66.97            25            40             8             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.34             1             5             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    15.69             4            11             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      13    12.75             3            10             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    46.08            12            31             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    25.49             7            14             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0043-03

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.13             1             7             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      18    11.54             2            13             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    20.51             5            25             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       7     4.49             0             6             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.56             1             3             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    32.05             4            42             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      11     7.05             0            10             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      26    16.67             6            16             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      40    25.81             5            33             2             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    23.23             3            29             4             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    50.97            10            60             9             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      73    24.50             6            61             6             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    22.82            12            51             5             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    52.68            30           112            15             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    44.38            10            55             6             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.50             1             2             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    17.50             1            26             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.50             0             3             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    25.63             6            29             6             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      12     7.50             4             8             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    14.29             3            18             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16     9.94             1            13             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      36    22.36             7            26             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    42.86             5            58             6             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.24             0             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     9.32             4             9             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0043-04

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     170    55.19            27           126            17             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      69    22.40            12            51             6             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    22.40             9            52             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     210    67.74            32           160            18             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     100    32.26            16            73            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      95    31.05            13            77             5             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      38    12.42             6            29             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     173    56.54            28           125            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    67.65            34           157            16             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    32.35            14            72            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    72.11            30           167            15             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      82    27.89            11            62             9             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     217    70.23            35           168            14             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    29.77            11            66            15             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     208    69.33            31           160            17             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    30.67            17            65            10             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      32    10.56             6            25             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    26.07            11            53            15             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     192    63.37            30           150            12             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     159    51.29            25           121            13             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    48.71            26           111            14             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0043-05

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      54    17.76            10            42             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      22     7.24             2            17             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    54.61            26           124            16             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    11.84             5            28             3             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      26     8.55             5            17             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0044-01

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,214
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     471    38.80
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     353    29.08
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     390
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     302                     84           176            42             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     132    43.71            54            53            25             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     115    38.08            23            79            13             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      55    18.21             7            44             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.88
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            28.03
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.58
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0044-02

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    26.23            14            12             6             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      35    28.69            15            13             7             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      42    34.43            15            20             7             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.66             4             4             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    76.72            39            34            16             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      27    23.28             8            13             6             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      15    13.04             4             9             2             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.35             2             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     3.48             0             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.35             2             2             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    69.57            33            28            19             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.22             2             3             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    17.12             8            10             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      17    15.32             6             6             5             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    52.25            22            25            11             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    15.32             6             6             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0044-03

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.17             1             8             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      16    14.68             5            11             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    22.94             8            14             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       8     7.34             0             7             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.83             0             2             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    27.52             3            20             7             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       6     5.50             1             5             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      12    11.01             3             8             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    34.29             7            24             5             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    30.48             8            19             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    35.24             7            29             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      71    26.59            20            43             8             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    19.85             9            42             2             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    53.56            41            78            24             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    44.35             5            39             7             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.61             0             3             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    13.91            10             4             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.22             1             5             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    29.57             6            25             3             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       5     4.35             1             3             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.15             1            11             1             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16    14.95             9             6             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      26    24.30             3            21             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    31.78             5            23             6             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.87             0             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    14.95             4            10             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0044-04

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     167    60.29            50            90            27             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      50    18.05             8            35             7             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    21.66            14            41             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     181    66.06            49           104            28             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      93    33.94            20            61            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      89    32.48            18            61            10             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      34    12.41            10            20             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     151    55.11            47            82            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    65.20            49           106            23             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    34.80            25            58            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    70.00            47           114            21             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      78    30.00            19            45            14             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    54.91            41            96            14             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    45.09            32            71            21             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     175    64.58            48           108            19             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    35.42            27            55            14             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      20     7.33             5            13             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    28.21            21            50             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     176    64.47            49            98            29             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     157    57.09            49            89            19             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    42.91            23            78            17             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0044-05

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      52    19.62            15            32             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      26     9.81             7            17             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    43.40            28            67            20             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    15.85             6            32             4             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    11.32            10            15             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0045-01

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,748
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     138     5.02
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   2,069    75.29
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     541
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     638                    124           349           165             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7     1.10             4             2             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     591    92.63           114           321           156             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      40     6.27             6            26             8             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .31             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.22
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .             5.07
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            28.56
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .07
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0045-02

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    83.33             3             1             1             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    83.33             2             2             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             0             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             1             2             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             1             0             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             2             1             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0045-03

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     150    25.77            25            94            31             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     432    74.23            85           224           123             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     5.40             2            25             4             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      99    17.25            17            65            17             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    10.10            12            27            19             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      37     6.45             8            14            15             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      36     6.27             9            20             7             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     3.83             2            14             6             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     211    36.76            42           117            52             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      80    13.94            17            32            31             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     220    38.26            46           115            59             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    14.78            10            47            28             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    46.96            53           153            64             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     138    22.04            29            78            31             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28     4.47             6            17             5             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      83    13.26            25            31            27             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     377    60.22            61           217            99             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      67    10.70            10            45            12             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     514    82.11            97           275           142             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45     7.19            14            23             8             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    37.24            47           105            67             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    13.61            13            39            28             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     4.42             9            13             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     1.53             1             7             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    42.52            41           154            55             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       4      .68             2             2             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0045-04

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     208    36.62            40           112            56             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      49     8.63             4            29            16             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      38     6.69            11            20             7             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     4.58             6            18             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .53             1             1             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     244    42.96            44           131            69             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0045-05

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      86    14.01            18            41            27             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      73    11.89            15            41            17             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     455    74.10            84           256           115             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     417    68.59            83           224           110             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     191    31.41            34           109            48             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     170    28.19            30           104            36             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     108    17.91            22            55            31             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     325    53.90            63           170            92             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    25.21            28            96            29             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     454    74.79            87           238           129             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    23.20            22            88            32             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     470    76.80            94           249           127             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     282    46.38            51           170            61             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     326    53.62            65           165            96             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     478    78.49            91           259           128             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    21.51            24            76            31             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      93    15.35            17            52            24             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    15.84            22            48            26             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     417    68.81            76           232           109             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0045-06

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      39     6.34             8            22             9             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      95    15.45            17            52            26             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    13.98            17            51            18             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     249    40.49            39           143            67             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     146    23.74            39            68            39             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0046-01

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,188
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .   1,171    36.73
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,110    34.82
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     907
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     785                    165           520           100             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     287    36.56            84           159            44             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     382    48.66            63           268            51             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     116    14.78            18            93             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.62
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            24.51
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            34.41
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0046-02

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    29.55            21            44            13             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      65    24.62            28            29             8             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      95    35.98            27            52            16             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     9.85             7            15             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    78.87            62           116            31             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      56    21.13            18            30             8             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      20     8.33             8             9             3             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      17     7.08             9             6             2             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      10     4.17             2             7             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.75             6             8             7             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    60.00            43            84            17             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    11.67             9            13             6             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      22     9.44            10             9             3             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      26    11.16            11            10             5             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    60.94            36            86            20             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    18.45            14            23             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0046-03

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     6.83             6            17             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      36     9.84             5            27             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    21.31            26            39            13             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      21     5.74             4            16             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     4.92             5            11             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    33.33             7           101            14             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      18     4.92             0            13             5             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      48    13.11             4            38             6             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     101    27.67            21            68            12             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    26.58            14            71            12             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    45.75            20           125            22             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     161    22.77            25           124            12             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     126    17.82            28            81            17             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     420    59.41            80           282            58             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    37.33            13           110            17             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     6.93             9            15             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    13.87            12            35             5             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     2.93             3             7             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    32.53            22            84            16             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      24     6.40             3            12             9             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      40    10.87            11            24             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      48    13.04            11            28             9             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      74    20.11            12            50            12             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     155    42.12            15           123            17             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     3.53             0            11             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    10.33             7            26             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0046-04

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     413    57.60            82           286            45             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     157    21.90            28           111            18             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    20.50            33            90            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     485    68.31            91           339            55             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     225    31.69            51           144            30             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     207    29.57            51           131            25             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      76    10.86            16            56             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     417    59.57            73           291            53             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     502    71.51           101           346            55             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    28.49            38           136            26             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     493    71.66           102           335            56             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     195    28.34            33           138            24             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     480    66.67           101           329            50             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     240    33.33            48           158            34             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     482    67.89            88           335            59             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    32.11            55           147            26             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      75    10.70            15            48            12             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    22.82            33           105            22             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     466    66.48            90           326            50             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     352    48.55            71           243            38             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     373    51.45            71           252            50             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0046-05

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      70    10.12            16            44            10             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      57     8.24            15            28            14             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     403    58.24            54           304            45             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     103    14.88            28            69             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      59     8.53            19            33             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0047-01

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,176
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     508    43.20
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     339    28.83
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     329
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     311                     96           183            32             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     137    44.05            59            61            17             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     137    44.05            33            93            11             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      37    11.90             4            29             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .32             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.45
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.97
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            40.41
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0047-02

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    37.90            23            19             5             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      29    23.39            15             9             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      41    33.06            15            23             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.65             1             5             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    75.00            39            41            13             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      31    25.00            13            14             4             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      12    10.17             4             7             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.93             2             4             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       8     6.78             2             5             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.78             1             6             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    58.47            33            25            11             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    11.86             8             5             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    15.52             9             6             3             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      20    17.24             6            13             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    54.31            28            25            10             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    12.93             6             7             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0047-03

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     6.77             0             8             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      11     8.27             2             9             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    18.05             6            17             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       9     6.77             2             7             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.50             1             1             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    42.86            12            40             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       9     6.77             3             4             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      12     9.02             5             6             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      34    26.36             5            25             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    27.13             9            25             1             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    46.51            15            40             5             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      55    19.37            15            35             5             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    16.20            10            30             6             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    64.44            58           105            20             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    38.52            10            37             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     9.63             3             9             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    11.11             6             8             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.19             0             5             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    32.59            13            29             2             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       4     2.96             1             3             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      17    12.78             1            11             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16    12.03             4            11             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      19    14.29             6            13             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    39.85            11            39             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.01             1             2             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    18.05             8            16             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0047-04

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     170    60.28            59            88            23             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      52    18.44             7            42             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    21.28            16            41             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     214    78.39            60           133            21             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      59    21.61            17            36             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      71    25.91            18            44             9             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      34    12.41            14            17             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     169    61.68            47           107            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    70.22            52           120            19             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    29.78            25            47             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    75.68            53           118            25             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      63    24.32            19            41             3             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    71.58            51           124            24             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    28.42            32            43             4             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     216    78.83            61           132            23             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    21.17            17            36             5             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      25     9.09             5            19             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    18.18            23            20             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    72.73            51           129            20             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     163    57.60            55            93            15             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    42.40            25            80            15             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0047-05

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      26     9.70            14            11             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      30    11.19             6            21             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    50.75            36            90            10             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    17.54            14            28             5             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      29    10.82             6            14             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0048-01

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,642
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     661    40.26
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     520    31.67
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     461
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     383                    108           228            47             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     154    40.21            71            59            24             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     182    47.52            29           133            20             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      47    12.27             8            36             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.33
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            23.30
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.00
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0048-02

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    39.29            23            20            12             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      39    27.86            25            11             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      35    25.00            14            15             6             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.86             4             5             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    77.94            48            40            18             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      30    22.06            15            12             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       6     4.38             1             5             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.65             2             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     4.38             3             2             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.84             2             4             2             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    75.91            50            39            15             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.84             4             2             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.24             6             5             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      19    14.96             5            14             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    55.91            32            26            13             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    18.90            13             6             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0048-03

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.71             1             7             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      36    20.57             5            25             6             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    29.14             8            39             4             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       7     4.00             3             3             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.43             0             6             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    22.86             5            30             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       6     3.43             2             4             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      19    10.86             3            15             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      50    28.41             4            41             5             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    36.93             9            50             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    34.66            15            38             8             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      77    22.06            21            46            10             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    22.92            18            56             6             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     192    55.01            56           110            26             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    37.22            12            48             7             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.00             1             6             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    16.11             2            24             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.11             1             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    31.11            11            37             8             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      17     9.44             2            15             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      29    16.38             5            21             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      28    15.82             2            22             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      28    15.82             1            23             4             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    35.03            10            45             7             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.65             1             9             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    11.30             8            11             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0048-04

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     214    60.45            63           121            30             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      58    16.38            11            39             8             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    23.16            20            58             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     253    72.49            70           153            30             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      96    27.51            19            64            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     111    32.08            20            77            14             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      48    13.87            12            29             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     187    54.05            57           108            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     230    66.86            63           137            30             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    33.14            27            74            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     253    77.61            59           162            32             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      73    22.39            21            45             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     233    66.01            54           149            30             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    33.99            42            66            12             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     249    71.97            68           153            28             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    28.03            23            60            14             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    11.30            10            25             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    26.96            22            63             8             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     213    61.74            58           127            28             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     176    49.58            52           103            21             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    50.42            43           113            23             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0048-05

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      44    13.25            12            25             7             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      27     8.13             5            19             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     195    58.73            49           129            17             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    12.05            15            23             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      26     7.83             7            12             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0049-01

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,536
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     642    41.80
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     445    28.97
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     449
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     424                    113           262            49             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     184    43.40            72            88            24             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     176    41.51            27           125            24             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      64    15.09            14            49             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .71             3             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.60
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            28.66
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            39.55
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .20
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0049-02

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    28.48            15            29             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      55    33.33            28            22             5             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      58    35.15            19            27            12             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.03             0             4             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    76.33            49            65            15             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      40    23.67            20            17             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      13     8.39             5             8             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.87             1             5             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       7     4.52             1             5             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     9.03             5             6             3             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    67.74            47            46            12             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     6.45             3             7             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    11.61             8             8             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      22    14.19            13             9             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    58.71            33            47            11             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    15.48             9            11             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0049-03

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.67             0            10             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      27    16.36             3            20             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    25.45             4            31             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      10     6.06             2             8             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.85             1             5             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    27.88            11            27             8             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       1      .61             0             1             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      20    12.12             2            16             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    22.49             6            24             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    34.91            12            44             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    42.60             8            51            13             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      75    20.16            15            47            13             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    21.77            19            56             6             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    58.06            58           133            25             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    34.48             9            44             7             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.87             1             4             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    17.24             9            17             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     9.20             1            12             3             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    25.29             6            32             6             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      19    10.92             1            15             3             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.06             2             8             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      31    18.24             3            22             6             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      26    15.29             5            16             5             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    45.88             9            60             9             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     8.82             3            10             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.71             3             5             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0049-04

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     217    56.81            61           132            24             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      76    19.90            15            53             8             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    23.30            21            55            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     252    65.45            60           161            31             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     133    34.55            39            80            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     118    31.22            37            67            14             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      40    10.58             8            28             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     220    58.20            49           144            27             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     280    74.87            66           184            30             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    25.13            29            50            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     268    75.49            68           169            31             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      87    24.51            22            53            12             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    70.32            56           169            38             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    29.68            40            63             8             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     260    68.97            60           165            35             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     117    31.03            38            70             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      41    10.88            14            23             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    21.22            25            40            15             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     256    67.90            57           174            25             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     202    52.47            60           125            17             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    47.53            40           114            29             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0049-05

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      33     9.17            11            21             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      37    10.28            15            19             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    57.78            40           138            30             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    12.78             9            32             5             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    10.00            17            14             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0050-01

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,067
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      84     7.87
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     664    62.23
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     319
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     204                     51           108            45             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      14     6.86             5             9             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     162    79.41            40            80            42             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      28    13.73             6            19             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.12
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            16.67
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            24.40
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0050-02

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    45.45             2             3             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    54.55             1             5             0             0


Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             0             1             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             1             0             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             1             0             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    83.33             3             7             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       2    16.67             2             0             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    16.67             0             2             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3    25.00             1             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             0             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    41.67             4             1             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             0             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       3    23.08             2             1             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    15.38             1             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    30.77             0             4             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    30.77             2             2             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0050-03

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      52    34.67            16            22            14             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .      98    65.33            23            47            28             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    10.19             3            10             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      24    15.29             5            12             7             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    23.57            17            11             9             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       5     3.18             0             4             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.82             2             3             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.64             2             6             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      44    28.03             6            29             9             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      13     8.28             3             3             7             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      59    38.06            13            27            19             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    18.71             8            15             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    43.23            14            37            16             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      45    22.73             9            30             6             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    13.64             9            17             1             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      31    15.66            12            10             9             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      95    47.98            18            49            28             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      31    15.58            12            12             7             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     132    66.33            31            70            31             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    18.09             6            25             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    32.72            10            24            19             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    14.81             4            13             7             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     8.02             4             6             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.85             0             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    36.42            18            29            12             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      10     6.17             4             5             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0050-04

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      50    32.47            15            20            15             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      17    11.04             1            12             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      18    11.69             4            11             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.14             0             8             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.95             2             0             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    35.71            14            27            14             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0050-05

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      50    25.38            13            28             9             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      28    14.21             9            15             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    60.41            26            62            31             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     129    66.15            31            69            29             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      66    33.85            17            35            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      68    34.52            17            37            14             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      50    25.38            17            19            14             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      79    40.10            14            50            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    37.89            18            40            14             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    62.11            29            61            28             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    47.18            25            47            20             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     103    52.82            22            57            24             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    54.97            30            53            22             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    45.03            16            49            21             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     143    73.33            32            78            33             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    26.67            15            27            10             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      32    16.16             7            18             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    18.18            18            16             2             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    65.66            23            72            35             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0050-06

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      20    10.05             5            11             4             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      41    20.60             7            24            10             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    18.09            10            18             8             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    34.67            20            34            15             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      33    16.58             6            20             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0051-01

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,803
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     469    26.01
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     803    44.54
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     531
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     543                     82           412            49             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     125    23.02            37            74            14             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     336    61.88            38           266            32             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      82    15.10             7            72             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .55             0             2             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.12
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.65
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            41.84
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .17
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0051-02

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    47.57            15            31             3             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    52.43            15            33             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    75.45            22            49            12             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      27    24.55             8            19             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       8     7.55             1             7             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.72             0             4             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     3.77             2             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.72             1             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    72.64            26            43             8             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.60             2             5             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.92             1             7             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      13    12.87             1            11             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    65.35            22            37             7             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    13.86             7             5             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0051-03

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     117    35.56            17            86            14             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     212    64.44            21           173            18             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     6.92             5            16             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      40    12.58             3            35             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    19.18             9            44             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      14     4.40             2            12             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     7.23             2            15             6             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    25.79             9            70             3             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      38    11.95             3            28             7             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      38    11.95             4            29             5             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      98    30.25            12            73            13             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    21.30             8            55             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    48.46            17           127            13             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      99    21.95            10            78            11             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    19.29            13            62            12             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      31     6.87             4            23             4             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     234    51.88            25           196            13             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     111    22.70             8            94             9             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    30.47            22           113            14             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     229    46.83            32           175            22             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    37.05            10           106             7             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     3.61             2             8             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    10.24             5            24             5             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     3.92             2            11             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    33.13            11            84            15             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      40    12.05             8            29             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0051-04

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      41    12.65             6            32             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      57    17.59             7            47             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      57    17.59             6            48             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    37.35            15            92            14             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     2.78             1             8             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    12.04             3            27             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0051-05

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     215    44.06            38           161            16             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     121    24.80            14            98             9             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    31.15            21           113            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     336    69.42            42           264            30             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     148    30.58            27           110            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     155    31.76            21           121            13             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      68    13.93            10            50             8             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     265    54.30            39           203            23             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     308    62.99            47           237            24             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    37.01            27           135            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     356    73.40            53           277            26             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     129    26.60            19            93            17             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     344    70.78            46           265            33             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    29.22            26           106            10             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     328    67.21            47           246            35             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    32.79            27           125             8             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      53    10.91             8            41             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    20.37            20            71             8             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     334    68.72            45           256            33             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0051-06

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      78    16.22            14            62             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      55    11.43             6            41             8             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     251    52.18            29           199            23             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    13.72            16            42             8             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      31     6.44             5            22             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0052-01

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,635
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     683    41.77
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     500    30.58
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     452
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     398                     86           266            46             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     168    42.21            59            92            17             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     177    44.47            23           128            26             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      53    13.32             4            46             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.34
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            24.60
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            35.40
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0052-02

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    32.70            16            32             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      42    26.42            16            23             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      58    36.48            25            26             7             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.40             0             5             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    79.62            45            67            13             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      32    20.38            11            17             4             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9     5.88             2             6             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.23             2             4             2             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      10     6.54             4             4             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     9.80             7             8             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    65.36            32            58            10             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.19             7             3             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    10.96             2            10             4             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      14     9.59             4             9             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    63.70            29            55             9             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    15.75            14             9             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0052-03

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.17             1             7             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      12     6.90             1             9             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    25.29             6            26            12             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      25    14.37             6            14             5             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.60             1             4             3             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    29.31             6            43             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       4     2.30             2             1             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      21    12.07             0            21             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      54    31.95             8            37             9             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    20.12             5            26             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    47.93            10            57            14             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      93    26.27            15            71             7             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    22.88            14            55            12             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    50.85            42           120            18             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    31.25             4            43             8             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.11             0             6             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    15.91             2            23             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.55             2             5             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    36.93            15            41             9             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      11     6.25             0             9             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.23             7             8             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      18    10.23             1            16             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      44    25.00             5            33             6             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    39.20             6            55             8             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.11             2             5             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.23             2            10             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0052-04

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     184    49.86            47           120            17             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      96    26.02            13            70            13             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    24.12            16            58            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     245    66.40            43           169            33             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     124    33.60            33            80            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     119    32.69            21            85            13             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      43    11.81            10            23            10             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     202    55.49            44           136            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     251    68.58            55           173            23             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    31.42            21            73            21             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     261    72.70            55           176            30             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      98    27.30            20            64            14             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    57.60            35           158            23             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     159    42.40            44            92            23             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     244    66.85            44           175            25             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    33.15            31            71            19             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    12.43             6            33             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    26.22            28            53            16             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    61.35            45           160            22             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0052-05

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      25     6.83             4            15             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      39    10.66             7            28             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    59.02            39           154            23             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    15.30            18            28            10             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      30     8.20            10            18             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0053-01

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   5,779
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .   1,402    24.26
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   2,803    48.50
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .   1,574
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,852                    318         1,365           169             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     419    22.62           136           247            36             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .   1,213    65.50           153           933           127             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     220    11.88            29           185             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .      10      .54             4             5             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            32.05
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            29.89
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            43.28
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .17
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0053-02

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    27.52            20            79            13             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .     129    31.70            54            66             9             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .     126    30.96            42            78             6             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40     9.83            18            16             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     281    74.54            96           162            23             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      96    25.46            25            62             9             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      27     7.30             7            19             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      17     4.59             5            11             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      19     5.14             4            13             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27     7.30             9            16             2             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    64.32            74           137            27             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    11.35            21            20             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      49    13.57            15            28             6             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      46    12.74            11            32             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    52.35            63           111            15             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    21.33            24            47             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0053-03

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72     6.17             9            52            11             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .     136    11.66            20           103            13             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    17.92            49           126            34             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      35     3.00             5            24             6             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      49     4.20             9            30            10             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     343    29.42            23           296            24             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     119    10.21            10            93            16             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     203    17.41            18           174            11             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     351    30.31            58           246            47             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     245    21.16            27           200            18             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     562    48.53            57           446            59             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     379    24.19            75           266            38             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     239    15.25            45           177            17             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      92     5.87            15            63            14             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     857    54.69            87           694            76             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     342    20.79            49           263            30             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     501    30.46            86           355            60             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     802    48.75           115           622            65             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     561    47.22            70           440            51             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73     6.14            15            50             8             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    12.12            11           112            21             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42     3.54             5            33             4             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     310    26.09            42           228            40             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      58     4.88            10            46             2             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     155    13.20            33           102            20             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .     139    11.84            18           107            14             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .     211    17.97            26           174            11             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     474    40.37            40           386            48             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48     4.09             4            39             5             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    12.52            23           100            24             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0053-04

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .  .       2   100.00             1             1             0             0
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0053-05

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     764    45.02           120           585            59             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     449    26.46            70           347            32             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     484    28.52            80           340            64             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .   1,152    67.61           178           867           107             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     552    32.39            93           409            50             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     533    31.39            91           386            56             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     256    15.08            62           176            18             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     909    53.53           121           706            82             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,125    65.87           172           875            78             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     583    34.13           101           404            78             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,217    72.87           179           948            90             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     453    27.13            88           302            63             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,209    71.24           163           943           103             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     488    28.76           104           331            53             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .   1,157    68.50           167           872           118             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     532    31.50           100           394            38             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .     217    12.92            38           156            23             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     365    21.73            74           258            33             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,098    65.36           153           845           100             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .       9    64.29             2             7             0             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    35.71             2             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0053-06

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .     223    13.14            50           160            13             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .     173    10.19            35           112            26             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     852    50.21           113           675            64             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     283    16.68            47           210            26             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     166     9.78            28           112            26             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0054-01

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,765
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     644    23.29
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,264    45.71
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     857
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     881                    138           679            64             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     176    19.98            50           110            16             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     562    63.79            68           453            41             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     143    16.23            20           116             7             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       7      .79             1             5             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            31.86
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            27.33
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            44.46
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .25
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0054-02

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    38.92            16            46             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      43    25.75            19            22             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      47    28.14             9            30             8             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.19             3             6             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     117    75.97            26            78            13             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      37    24.03            16            18             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      10     6.58             0            10             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.63             1             1             2             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      11     7.24             4             7             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     6.58             2             8             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    61.84            32            56             6             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    15.13             5            14             4             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    11.11             6             6             4             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      29    20.14             9            20             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    55.56            22            52             6             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    13.19             4            14             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0054-03

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     5.93             1            30             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      61    11.30             8            49             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    15.93            18            54            14             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      15     2.78             2            11             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     5.37             6            20             3             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    31.67            16           148             7             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      34     6.30             6            24             4             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     112    20.74             9            98             5             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     168    31.76            25           132            11             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    20.42            14            86             8             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     253    47.83            26           207            20             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     154    20.92            30           114            10             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    19.16            28           107             6             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      47     6.39             8            35             4             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     394    53.53            32           328            34             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     145    18.71            22           111            12             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     233    30.06            41           172            20             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     397    51.23            44           326            27             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    41.42            26           184            17             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     5.84             8            21             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    12.23             5            58             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     4.56             2            22             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     156    28.47            19           126            11             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      41     7.48             7            29             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0054-04

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    11.79             9            47             8             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      82    15.10             6            71             5             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .     101    18.60            18            77             6             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    40.33            22           182            15             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     4.24             4            18             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54     9.94             7            41             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0054-05

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     371    47.02            70           276            25             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     213    27.00            30           173            10             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    25.98            27           152            26             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     518    65.82            77           401            40             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     269    34.18            45           205            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     263    33.25            31           213            19             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     114    14.41            31            75             8             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     414    52.34            63           320            31             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     526    67.01            76           409            41             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     259    32.99            48           193            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     556    71.10            75           448            33             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     226    28.90            49           152            25             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     581    73.54            78           460            43             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    26.46            47           146            16             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     532    67.86            81           401            50             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     252    32.14            45           198             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      90    11.42            18            66             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    22.72            37           133             9             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     519    65.86            69           407            43             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0054-06

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .     108    13.60            30            76             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      88    11.08            15            63            10             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     412    51.89            53           331            28             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    15.62            16           100             8             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      62     7.81            10            40            12             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0055-01

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     931
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      83     8.92
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     622    66.81
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     226
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     126                     25            77            24             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       5     3.97             0             5             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     111    88.10            24            64            23             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      10     7.94             1             8             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            13.53
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .             6.02
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            17.85
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0055-02

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    50.00             0             1             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    50.00             0             1             0             0


Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             0             1             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       2    66.67             0             2             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       3    60.00             0             3             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    60.00             0             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0055-03

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      28    26.67             9            15             4             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .      77    73.33            10            48            19             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.26             1             8             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      16    14.81             2            10             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    23.15             8            13             4             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       9     8.33             3             4             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    10.19             4             6             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.78             0             2             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      23    21.30             2            14             7             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      11    10.19             3             6             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    35.85             9            21             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    25.47             7            18             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    38.68             6            24            11             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      34    28.10             7            18             9             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    11.57             1            11             2             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .       9     7.44             5             1             3             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      64    52.89            11            43            10             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      21    17.21             6            14             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    74.59            16            53            22             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     8.20             3             6             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    39.45            12            21            10             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.17             2             6             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.83             2             0             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.67             2             1             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    39.45             5            28            10             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       7     6.42             0             7             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0055-04

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      31    28.44             3            22             6             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      10     9.17             5             4             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      15    13.76             5             4             6             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     8.26             2             6             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.67             2             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    36.70             7            25             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0055-05

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      21    17.21             5            12             4             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      27    22.13             6            16             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    60.66            12            48            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      69    58.47            10            48            11             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      49    41.53            13            26            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      41    34.45             8            25             8             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      39    32.77            11            22             6             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    32.77             3            28             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    37.19            11            31             3             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    62.81            11            45            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    35.83             4            29            10             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      77    64.17            18            46            13             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    46.67            15            28            13             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    53.33             6            48            10             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      88    73.95            15            54            19             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    26.05             6            21             4             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      22    18.49             7            13             2             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    25.21             8            17             5             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    56.30             6            45            16             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0055-06

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      13    10.66             5             5             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      21    17.21             3            14             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    18.03             7            12             3             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    33.61             5            27             9             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      25    20.49             3            18             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0056-01

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     766
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     105    13.71
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     371    48.43
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     290
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     103                     10            84             9             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       5     4.85             0             5             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      73    70.87             8            57             8             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      25    24.27             2            22             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            13.45
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .             4.76
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            19.68
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0056-02

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    80.00             0             4             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       3    75.00             0             3             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    50.00             0             2             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0056-03

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.85             0             4             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      10    13.70             0             7             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    19.18             4            10             0             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       6     8.22             0             5             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.85             2             2             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    17.81             1            11             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      12    16.44             1            10             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8    10.96             0             8             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    31.94             0            19             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    15.28             2             7             2             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    52.78             5            31             2             0


State Senator - District 29
(VOTE FOR)  1
 Tina Polsky.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Irving "Irv" Slosberg  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      19    19.39             2            13             4             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    25.51             3            21             1             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    10.20             0            10             0             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      44    44.90             5            36             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      16    16.16             1            15             0             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    61.62             8            47             6             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    22.22             1            19             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    37.50             1            22             4             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.17             2             1             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.33             2             4             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.17             0             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    31.94             2            17             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      10    13.89             0            10             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0056-04

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    25.00             0            16             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      10    13.89             0             8             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      10    13.89             3             5             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    20.83             1            13             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.39             0             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    25.00             3            14             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0056-05

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      30    30.30             0            29             1             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      24    24.24             3            20             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    45.45             7            33             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      62    62.63             4            54             4             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      37    37.37             6            28             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      27    27.84             4            20             3             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      14    14.43             1            11             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      56    57.73             4            50             2             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    42.27             4            36             1             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    57.73             6            43             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    44.00             2            39             3             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      56    56.00             8            43             5             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    64.00             8            51             5             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    36.00             2            31             3             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      78    78.79             7            66             5             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    21.21             3            15             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    14.43             2             9             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    16.49             1            15             0             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    69.07             6            56             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0056-06

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      15    15.31             0            14             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      15    15.31             1            13             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    39.80             6            32             1             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    18.37             2            14             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    11.22             1             7             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0057-01

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     518
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      67    12.93
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     340    65.64
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     111
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     105                     30            57            18             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      11    10.48             4             7             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      82    78.10            23            44            15             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      12    11.43             3             6             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.27
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            16.42
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            24.12
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0057-02

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    40.00             0             4             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    60.00             4             2             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    81.82             2             7             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       2    18.18             2             0             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       2    18.18             0             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    63.64             3             4             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    18.18             1             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       2    18.18             0             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    72.73             4             4             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     9.09             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0057-03

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      22    27.85             8            13             1             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .      57    72.15            14            31            12             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     7.32             0             5             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       9    10.98             5             4             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    21.95             4            10             4             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       8     9.76             4             3             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.66             1             2             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    14.63             3             8             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      13    15.85             2             8             3             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      13    15.85             4             4             5             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      41    50.62            14            19             8             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    19.75             4             6             6             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    29.63             5            18             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      17    17.53             5            10             2             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    62.89            20            29            12             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    19.59             2            14             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    34.15             9            15             4             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    10.98             4             3             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.54             2             4             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.22             0             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    37.80             7            17             7             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       6     7.32             1             4             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      20    25.00             5             9             6             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       8    10.00             1             5             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      19    23.75             6            12             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    11.25             0             9             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.00             2             2             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    25.00             9             7             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0057-04

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      31    30.69             9            16             6             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      25    24.75             7            14             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    44.55            12            25             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      66    68.04            15            38            13             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      31    31.96            10            18             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      31    31.00            11            15             5             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      20    20.00             8             8             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      49    49.00             9            33             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    40.00            10            23             7             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    60.00            18            32            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    54.46            18            30             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      46    45.54            10            26            10             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    62.38            18            35            10             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    37.62            11            21             6             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      74    73.27            20            40            14             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    26.73             8            16             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    13.86             2             9             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    23.76            10            11             3             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    62.38            15            37            11             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0057-05

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      12    12.00             3             6             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .       8     8.00             4             3             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    33.00             8            24             1             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    22.00             4            12             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      25    25.00             8            11             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0058-01

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,183
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     105     3.30
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   2,598    81.62
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     480
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     892                    211           521           159             1
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       8      .90             0             5             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     842    94.39           204           490           148             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      42     4.71             7            26             8             1
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.02
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .             7.62
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.41
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0058-02

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             0             1             1             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    66.67             0             3             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             0             2             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       3    42.86             0             2             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             1             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             0             2             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             0             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    62.50             0             2             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    37.50             0             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0058-03

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     147    17.65            32            91            24             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     686    82.35           171           394           121             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41     5.02             9            27             5             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .     151    18.48            32            97            22             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    11.63            26            47            22             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      38     4.65            12            14            12             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      41     5.02            13            19             9             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      42     5.14             9            28             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     301    36.84            77           186            38             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .     108    13.22            23            58            27             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     315    38.41            89           169            57             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    11.10            13            61            17             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     414    50.49           100           249            65             0


State Senator - District 29
(VOTE FOR)  1
 Tina Polsky.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Irving "Irv" Slosberg  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     162    18.47            36            94            32             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     3.31             2            22             5             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .     148    16.88            53            75            20             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     538    61.35           119           318           100             1


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      84     9.60            15            55            14             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     729    83.31           175           420           133             1
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62     7.09            18            38             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     327    39.11            84           180            63             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    13.16            31            59            20             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27     3.23            12            11             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5      .60             2             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     355    42.46            70           230            55             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      12     1.44             3             5             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0058-04

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     268    32.72            60           147            61             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      86    10.50            14            54            18             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      50     6.11            16            24            10             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36     4.40             7            26             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     1.71             4             7             3             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     365    44.57            99           223            43             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0058-05

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     104    12.18            34            50            20             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      69     8.08            18            41            10             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     681    79.74           152           412           116             1


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     622    74.49           157           359           105             1
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     213    25.51            40           140            33             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     245    29.13            46           157            42             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     155    18.43            38            93            24             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     441    52.44           115           251            74             1


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     206    24.41            51           120            35             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     638    75.59           153           378           106             1


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    22.47            47           110            34             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     659    77.53           156           394           108             1


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     408    47.72            97           246            65             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     447    52.28           107           261            78             1


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     654    76.94           149           388           116             1
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    23.06            53           117            26             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      91    10.69            18            63             9             1
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    20.33            59            75            39             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     587    68.98           126           366            95             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0058-06

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      57     6.59            16            35             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .     113    13.06            33            59            21             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83     9.60            20            58             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     373    43.12            79           227            67             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     239    27.63            58           132            48             1
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0059-01

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     802
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     371    46.26
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     326    40.65
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     105
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     434                    102           326             6             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     175    40.32            68           104             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     220    50.69            28           189             3             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      39     8.99             6            33             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            54.11
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            47.17
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            67.48
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0059-02

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    49.61            21            42             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    50.39            19            42             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    85.81            45            81             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      21    14.19             8            12             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       7     5.30             2             5             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      12     9.09             1            11             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .      10     7.58             3             6             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.06             2             5             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    62.12            38            44             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     9.85             6             7             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.00             5             7             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      21    16.15             9            12             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    54.62            28            43             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    19.23             9            15             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0059-03

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      67    31.16             7            60             0             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     148    68.84            20           125             3             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.42             1             4             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      14     6.76             2            12             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    16.91            10            25             0             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       4     1.93             2             2             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.86             0             8             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    48.79             9            90             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       5     2.42             1             4             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      35    16.91             2            33             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      44    20.56             6            38             0             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    25.23             5            49             0             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    54.21            17            97             2             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      44    12.50             8            35             1             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     8.81             4            27             0             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      15     4.26             3            12             0             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     262    74.43            55           204             3             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      58    15.26             8            50             0             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    16.84            12            51             1             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     258    67.89            63           191             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    52.07            11           101             1             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     5.07             0            11             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    11.06             6            17             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .92             0             2             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    25.35             8            47             0             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      12     5.53             3             8             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0059-04

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      16     7.55             3            13             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      30    14.15             2            28             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      29    13.68             2            27             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    54.25            17            96             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     4.72             3             7             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     5.66             1            11             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0059-05

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     252    65.63            62           186             4             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      77    20.05            18            59             0             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    14.32            11            43             1             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     310    80.10            74           233             3             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      77    19.90            14            62             1             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      86    23.12            13            72             1             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      38    10.22            15            22             1             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     248    66.67            55           190             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    74.38            64           202             4             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    25.62            17            75             1             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     268    73.22            61           204             3             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      98    26.78            21            76             1             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     255    65.72            53           199             3             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    34.28            34            98             1             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     284    76.76            64           217             3             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    23.24            19            65             2             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    12.70            14            34             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    18.78            14            57             0             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     259    68.52            61           193             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0059-06

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      28     7.49             7            21             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      13     3.48             5             8             0             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     243    64.97            46           193             4             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    17.38            13            52             0             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      25     6.68            12            12             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0060-01

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,238
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     543    24.26
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     960    42.90
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     735
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     454                    132           287            35             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     144    31.72            69            62            13             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     240    52.86            48           175            17             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      70    15.42            15            50             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .44             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.29
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.52
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            25.00
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0060-02

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    25.71            16            20             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      45    32.14            22            20             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      54    38.57            25            20             9             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.57             3             1             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    66.91            40            44             9             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      46    33.09            27            15             4             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      11     7.91             4             6             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.91             4             5             2             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       9     6.47             2             7             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.76             1             6             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    57.55            41            32             7             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    14.39            14             4             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      21    15.91            10            10             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      11     8.33             5             5             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    59.09            36            31            11             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    16.67            11            11             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0060-03

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     8.44             2            16             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      39    17.33            13            23             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    25.78            20            32             6             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       8     3.56             2             6             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.22             1             3             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    20.00             4            38             3             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      30    13.33             4            24             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      21     9.33             1            19             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      77    34.84            19            55             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    25.34            16            39             1             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    39.82            11            64            13             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     106    26.37            34            66             6             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    34.33            36            93             9             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     158    39.30            43            95            20             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    34.89            23            53             6             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     7.66             4            13             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.94             1            18             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     6.38             3            12             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    35.74            12            65             7             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      15     6.38             3            11             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      42    19.00             8            31             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      24    10.86             6            16             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      47    21.27            10            34             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    24.89             9            42             4             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     4.52             4             6             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    19.46            10            28             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0060-04

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     203    48.92            73           114            16             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      84    20.24            29            50             5             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    30.84            22            92            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     251    62.28            74           160            17             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     152    37.72            42            92            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     139    34.49            45            88             6             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      92    22.83            32            50            10             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     172    42.68            39           114            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    60.53            73           155            22             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    39.47            46           104            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    68.18            82           164            24             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     126    31.82            31            85            10             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     254    62.41            66           168            20             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    37.59            53            85            15             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     244    59.95            57           167            20             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    40.05            62            86            15             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      61    15.02            18            39             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    29.56            58            55             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     225    55.42            43           159            23             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0060-05

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      56    13.46            18            35             3             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      50    12.02            18            28             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    44.23            45           121            18             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    15.38            17            40             7             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      62    14.90            21            38             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0061-01

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,323
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     474    20.40
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,110    47.78
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     739
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     468                    111           304            53             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     103    22.01            37            51            15             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     287    61.32            61           193            33             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      78    16.67            13            60             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .43             0             0             2             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.15
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            21.73
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            25.86
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0061-02

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    26.26             8            15             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      33    33.33            19            13             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      29    29.29             6            16             7             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    11.11             3             6             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    75.56            26            32            10             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      22    24.44             7            15             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      13    13.68             1             8             4             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       7     7.37             3             4             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     4.21             2             1             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.26             1             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    61.05            22            29             7             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     8.42             5             3             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    15.38             2            11             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       9     9.89             5             2             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    49.45            18            25             2             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    25.27             7             8             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0061-03

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    10.14             8            17             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      43    15.58            11            29             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    19.57            11            35             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      29    10.51             6            21             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     7.25             4            12             4             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    14.86             6            31             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      32    11.59             7            24             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      29    10.51             7            16             6             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     116    43.28            28            79             9             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    28.36            18            51             7             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    28.36            14            47            15             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      87    20.37            15            68             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     213    49.88            57           135            21             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    29.74            27            80            20             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    34.28            29            62             6             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     7.07             3            13             4             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     7.77             2            17             3             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     4.59             1            11             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    33.57            17            63            15             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      36    12.72             9            23             4             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      56    20.44            15            38             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      38    13.87             7            28             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      66    24.09            12            50             4             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    17.15             8            28            11             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     4.01             5             5             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    20.44            12            35             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0061-04

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     155    36.13            41            95            19             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     114    26.57            28            77             9             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    37.30            33           109            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     276    63.89            56           184            36             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     156    36.11            45           101            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     156    36.62            36           106            14             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      90    21.13            24            60             6             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     180    42.25            38           118            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    53.66            47           154            26             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    46.34            50           125            21             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     272    64.30            62           185            25             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     151    35.70            35            96            20             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    62.65            62           185            23             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    37.35            39            98            24             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     270    63.23            58           180            32             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    36.77            43           100            14             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    16.32            20            43             7             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    23.78            28            65             9             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    59.91            54           174            29             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0061-05

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      75    16.97            12            57             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      64    14.48            25            37             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    38.01            28           122            18             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    18.55            26            45            11             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      53    11.99            14            30             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0062-01

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     552
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      62    11.23
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     313    56.70
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     177
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      60                     12            37            11             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       4     6.67             2             2             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      50    83.33             9            30            11             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       6    10.00             1             5             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            10.87
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .             6.45
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            15.97
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0062-02

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       3    75.00             2             1             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       3    75.00             2             1             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    66.67             1             1             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             1             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       3    75.00             1             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0062-03

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.35             0             1             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       8    17.39             3             3             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    21.74             1             7             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       2     4.35             0             1             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.35             1             0             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.35             0             2             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      18    39.13             2            12             4             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.35             1             1             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    29.79             4             6             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    12.77             0             3             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    57.45             5            18             4             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      19    34.55             4            12             3             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    14.55             3             5             0             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .       8    14.55             1             5             2             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      20    36.36             3            11             6             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .       7    12.50             1             5             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    67.86            11            17            10             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    19.64             0            11             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    27.08             3             7             3             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    12.50             2             3             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.17             0             1             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    52.08             4            15             6             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       2     4.17             0             2             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    23.40             3             3             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       4     8.51             1             1             2             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .       8    17.02             1             6             1             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     6.38             0             3             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.13             0             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    42.55             4            13             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0062-04

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      15    26.32             3            10             2             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .       7    12.28             1             5             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    61.40             8            19             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      42    73.68            11            23             8             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      15    26.32             1            11             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      11    19.30             1             8             2             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      14    24.56             3             6             5             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      32    56.14             8            20             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    42.11             4            15             5             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    57.89             8            19             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    38.60             2            16             4             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      35    61.40            10            18             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    40.68             6            14             4             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    59.32             6            22             7             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      51    86.44            10            31            10             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    13.56             2             5             1             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     5.26             0             3             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    24.56             4             4             6             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    70.18             8            27             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0062-05

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .       3     5.26             2             1             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      12    21.05             2             6             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    19.30             0            11             0             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    35.09             4            13             3             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    19.30             4             3             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0063-01

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,073
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     215    20.04
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     490    45.67
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     368
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     141                     39            87            15             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      40    28.37            21            14             5             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      82    58.16            16            57             9             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      19    13.48             2            16             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            13.14
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            18.60
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            16.73
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0063-02

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    25.64             5             3             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      10    25.64             6             2             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      15    38.46             9             5             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    10.26             1             3             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    70.00            14            11             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      12    30.00             7             3             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       7    18.92             2             3             2             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2     5.41             2             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       8    21.62             4             3             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    10.81             0             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    29.73             9             1             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    13.51             4             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       6    16.22             6             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       4    10.81             2             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    56.76            12             5             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    16.22             1             4             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0063-03

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.54             0             7             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      15    18.29             3             9             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    26.83             7            12             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     3.66             1             1             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.54             1             4             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.54             1             6             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      13    15.85             2            11             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8     9.76             1             7             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      35    43.75             8            23             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    18.75             4            11             0             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    37.50             4            21             5             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      30    22.56             2            25             3             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    43.61            17            32             9             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    33.83            17            25             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    36.25             6            19             4             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.25             0             4             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.25             2             3             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.75             1             2             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    36.25             6            19             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       9    11.25             1             8             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    22.50             5             8             5             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       9    11.25             2             7             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      19    23.75             3            13             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    17.50             5             9             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.25             0             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    23.75             1            17             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0063-04

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      47    35.07            16            28             3             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      33    24.63             5            22             6             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    40.30            16            32             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      82    62.12            21            53             8             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      50    37.88            16            27             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      46    34.59             9            27            10             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      29    21.80             9            18             2             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    43.61            18            37             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    48.48            21            36             7             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    51.52            17            43             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    65.15            28            50             8             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      46    34.85            10            29             7             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    63.16            23            51            10             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    36.84            14            30             5             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      78    60.00            22            42            14             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    40.00            15            36             1             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      32    24.43            10            21             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    26.72            14            18             3             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    48.85            13            40            11             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0063-05

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      23    17.83             7            11             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      15    11.63             5             9             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    34.88            11            30             4             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    20.93             7            19             1             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    14.73             6             9             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0064-01

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,842
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     646    22.73
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,244    43.77
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     952
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     422                     89           287            46             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     102    24.17            35            56            11             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     261    61.85            45           184            32             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      59    13.98             9            47             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            14.85
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            15.79
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            20.98
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0064-02

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    22.22             5            16             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      27    27.27             8            16             3             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      38    38.38            16            17             5             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    12.12             5             5             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    62.11            22            31             6             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      36    37.89            12            19             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9    10.23             4             4             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.41             0             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       2     2.27             0             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    17.05             9             5             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    57.95            18            24             9             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     9.09             0             8             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       9     9.89             2             5             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      15    16.48             2             9             4             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    59.34            24            29             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    14.29             5             4             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0064-03

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     5.58             3             9             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      43    17.13             7            30             6             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    25.50            10            42            12             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      12     4.78             3             8             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     5.98             2            12             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    13.94             6            24             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      47    18.73             4            41             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.37             5            15             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     103    40.87            16            77            10             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    24.21            11            40            10             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    34.92            16            64             8             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      77    19.64            11            56            10             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    50.51            35           142            21             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     117    29.85            29            76            12             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    26.85            11            50             8             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     6.61             6            10             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    14.79             2            27             9             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     8.17             3            16             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    31.91            19            52            11             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      30    11.67             3            26             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      44    17.46             8            34             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      35    13.89             4            24             7             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      49    19.44             8            37             4             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    20.63            10            32            10             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     5.56             1            11             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    23.02            11            41             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0064-04

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     155    38.85            40            97            18             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      98    24.56            19            72             7             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    36.59            23           105            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     256    64.32            47           181            28             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     142    35.68            36            91            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     143    35.14            26           106            11             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      69    16.95            28            32             9             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     195    47.91            30           141            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     203    50.88            40           139            24             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    49.12            42           134            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    62.19            48           177            25             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     152    37.81            34            99            19             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     241    59.65            46           169            26             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    40.35            36           108            19             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     262    65.17            40           195            27             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    34.83            42            81            17             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      60    14.67            15            39             6             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    23.72            32            53            12             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     252    61.61            37           189            26             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0064-05

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      40     9.98             8            27             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      48    11.97             9            34             5             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    40.65            34           114            15             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    22.44            14            61            15             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      60    14.96            16            40             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0065-01

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,512
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     123     8.13
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,024    67.72
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     365
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     245                     50           161            34             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      19     7.76             4            15             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     194    79.18            37           127            30             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      32    13.06             9            19             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            16.20
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            15.45
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            18.95
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0065-02

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    25.00             0             4             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    75.00             4             8             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    62.50             2             8             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       6    37.50             2             4             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    10.53             0             2             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.26             0             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1     5.26             1             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    68.42             3            10             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    10.53             0             2             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       4    21.05             1             3             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1     5.26             1             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    68.42             2            11             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.26             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0065-03

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      62    32.63            13            42             7             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     128    67.37            23            84            21             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     6.67             0            12             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      37    20.56             5            28             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    21.11            13            18             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      11     6.11             3             4             4             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     6.67             0            11             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.00             5            13             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      39    21.67             8            24             7             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      13     7.22             3             7             3             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    31.69            10            39             9             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    19.13             7            24             4             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    49.18            20            59            11             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      58    25.66            12            36            10             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    11.06             2            20             3             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    13.27            12            18             0             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     113    50.00            16            78            19             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      36    15.65             8            24             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    61.30            32            85            24             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    23.04             6            43             4             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    37.04             9            45            16             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     8.99             6            10             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     6.88             3             9             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     4.76             1             7             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    40.74            17            51             9             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       3     1.59             0             2             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0065-04

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      42    22.83             8            27             7             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      35    19.02             4            27             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      28    15.22             6            19             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    11.96             4            14             4             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.63             0             3             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    29.35            15            30             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0065-05

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      70    30.43            18            43             9             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      41    17.83             7            30             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    51.74            22            81            16             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     160    70.48            37           103            20             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      67    29.52             9            48            10             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      51    22.37            11            32             8             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      57    25.00             7            45             5             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     120    52.63            29            74            17             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    40.17            15            65            12             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    59.83            31            88            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    42.04            19            67             9             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     131    57.96            26            85            20             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    59.73            20           100            15             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    40.27            26            51            14             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     189    80.77            35           126            28             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    19.23            13            30             2             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      35    15.56             4            28             3             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    19.11            14            24             5             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    65.33            27            98            22             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0065-06

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      22     9.52             5            15             2             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      33    14.29             4            27             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    30.74             7            54            10             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    29.44            15            42            11             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      37    16.02            17            16             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0066-01

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     514
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      47     9.14
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     303    58.95
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     164
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      63                      9            39            15             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       8    12.70             3             3             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      48    76.19             5            30            13             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       7    11.11             1             6             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            12.26
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            17.02
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            15.84
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0066-02

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             1             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             1             1             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    60.00             1             2             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       2    40.00             1             0             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    66.67             2             1             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    66.67             2             1             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             1             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0066-03

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    12.50             1             5             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       9    18.75             0             6             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    22.92             3             6             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     6.25             0             2             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    12.50             0             5             1             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       9    18.75             1             6             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       4     8.33             0             0             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      21    43.75             4            14             3             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    12.50             0             3             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    43.75             1            13             7             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      15    26.32             1            14             0             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    21.05             4             5             3             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.75             0             0             1             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      29    50.88             3            16            10             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      16    28.57             1            13             2             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    57.14             5            18             9             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    14.29             2             3             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    34.04             1             8             7             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     6.38             1             1             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.26             0             2             0             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     6.38             2             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    46.81             0            17             5             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       1     2.13             1             0             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    39.58             1            14             4             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       3     6.25             0             0             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .       7    14.58             2             5             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     4.17             0             2             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    35.42             2             9             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0066-04

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      17    29.31             3            14             0             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      10    17.24             2             7             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    53.45             4            15            12             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      39    67.24             5            25             9             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      19    32.76             4            11             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      24    40.00             3            17             4             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      11    18.33             1             6             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      25    41.67             5            15             5             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    40.68             3            16             5             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    59.32             6            22             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    42.37             5            15             5             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      34    57.63             4            22             8             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    52.54             6            18             7             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    47.46             3            20             5             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      39    67.24             6            23            10             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    32.76             3            13             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    16.95             1             8             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    25.42             3            11             1             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    57.63             5            19            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0066-05

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .       6     9.84             2             4             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .       9    14.75             1             5             3             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    29.51             2            13             3             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    27.87             2            11             4             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    18.03             2             5             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0067-01

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,065
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     336    31.55
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     455    42.72
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     274
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     326                     99           207            20             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     110    33.74            48            55             7             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     174    53.37            36           126            12             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      42    12.88            15            26             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .31             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.61
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            32.74
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            38.24
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0067-02

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    37.62             8            27             3             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      30    29.70            20             8             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      20    19.80             9            10             1             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.87             6             7             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    62.77            19            35             5             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      35    37.23            17            18             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       8     8.51             1             7             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     6.38             4             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6     6.38             2             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     7.45             3             3             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    54.26            23            26             2             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    17.02             7             7             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    14.89             3             9             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      16    17.02             9             7             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    42.55            14            23             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    25.53            15             9             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0067-03

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.28             3            10             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      24    14.20             6            16             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    15.98            11            15             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      17    10.06             5             9             3             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     7.69             1            12             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    20.71             3            32             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      20    11.83             1            16             3             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      19    11.24             6            13             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    32.30            14            34             4             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    28.57            16            26             4             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    39.13             4            57             2             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      72    29.63            19            50             3             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    17.28            12            27             3             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      14     5.76             7             7             0             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     115    47.33            21            85             9             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      57    21.35            12            43             2             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    33.71            28            59             3             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    44.94            31            78            11             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    43.86            14            56             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.51             2             3             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.43             2             8             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.34             0             4             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    38.01            15            46             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      10     5.85             2             8             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      24    14.37             9            15             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      27    16.17             7            17             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      40    23.95             7            30             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    21.56             7            29             0             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.39             2             5             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    18.56             4            25             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0067-04

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     130    45.45            41            84             5             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      73    25.52            18            52             3             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    29.02            20            56             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     201    70.77            44           146            11             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      83    29.23            35            44             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      83    29.43            26            54             3             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      65    23.05            27            34             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     134    47.52            26           100             8             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    57.30            46           108             7             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    42.70            30            81             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    64.75            49           120            11             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      98    35.25            26            68             4             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    55.48            38           113             6             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     126    44.52            40            74            12             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     162    57.24            38           114            10             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    42.76            40            75             6             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    12.93            17            21             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    33.67            37            55             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    53.40            28           119            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0067-05

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      49    17.25            15            33             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20     7.04             7            13             0             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    41.55            29            82             7             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    22.18            19            36             8             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      34    11.97            10            23             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0068-01

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     192
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      75    39.06
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .      57    29.69
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .      60
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      52                      9            39             4             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      16    30.77             4            10             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      29    55.77             4            23             2             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       7    13.46             1             6             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.08
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            21.33
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            50.88
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0068-02

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             1             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       7    46.67             2             4             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             0             2             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             2             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    68.75             3             6             2             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       5    31.25             1             4             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             1             0             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             1             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             1             1             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    53.33             1             6             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             0             1             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             0             1             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             2             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    46.67             2             4             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             1             2             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0068-03

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     8.00             0             2             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       1     4.00             0             1             0             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     8.00             0             2             0             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3    12.00             0             3             0             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     8.00             1             0             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    28.00             3             4             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       2     8.00             0             2             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       6    24.00             0             5             1             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .       5    18.52             0             4             1             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    29.63             2             6             0             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    51.85             2            11             1             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .       9    18.75             2             6             1             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    18.75             0             8             1             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    62.50             6            22             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    34.48             0             9             1             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.45             0             1             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    13.79             1             2             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.45             0             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    31.03             1             8             0             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       4    13.79             2             2             0             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.70             0             1             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       4    14.81             0             4             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .       3    11.11             1             2             0             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    62.96             3            12             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.70             0             1             0             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.70             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0068-04

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      20    42.55             4            15             1             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      11    23.40             5             6             0             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    34.04             0            13             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      38    80.85             8            26             4             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .       9    19.15             1             8             0             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      11    22.92             1             9             1             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .       7    14.58             2             5             0             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    62.50             6            21             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    68.75             7            25             1             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    31.25             2            10             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    73.91             7            26             1             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      12    26.09             2             8             2             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    62.50             6            21             3             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    37.50             3            14             1             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      27    55.10             6            17             4             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    44.90             3            19             0             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     6.25             2             1             0             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    18.75             1             7             1             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    75.00             6            27             3             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .      17    35.42             4            11             2             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    64.58             5            24             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0068-05

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .       3     6.67             1             2             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .       5    11.11             2             2             1             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    46.67             2            19             0             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    13.33             3             1             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    22.22             1             8             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0069-01

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,621
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     474    29.24
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     719    44.36
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     428
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     449                     79           308            62             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     122    27.17            42            63            17             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     283    63.03            32           208            43             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      44     9.80             5            37             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .67             1             1             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.70
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            25.74
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            39.36
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .19
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0069-02

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    29.20            17            12             4             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      36    31.86            11            21             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      39    34.51             9            24             6             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.42             1             4             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    79.82            32            48             7             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      22    20.18             8            10             4             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .      12    11.65             6             4             2             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.83             1             4             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     3.88             1             1             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.71             5             3             2             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    61.17            23            33             7             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.77             1             7             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      15    14.15             9             6             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      14    13.21             4             7             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    46.23            13            32             4             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    26.42            11            12             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0069-03

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     5.09             0            13             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      28    10.18             5            18             5             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    22.18            11            42             8             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      12     4.36             0             6             6             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     5.45             3             8             4             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    29.45             7            65             9             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      23     8.36             2            20             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      41    14.91             2            33             6             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      76    27.84            12            51            13             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    21.98             9            42             9             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    50.18            10           111            16             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      70    18.18            12            46            12             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    21.56            15            57            11             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      23     5.97             4            16             3             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     209    54.29            26           159            24             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      87    20.96            11            70             6             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    22.41            14            64            15             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     235    56.63            38           159            38             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    42.29             5            92            21             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     3.58             0            10             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     8.60             1            21             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     3.58             0             9             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    31.54            21            59             8             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      29    10.39             3            15            11             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      23     8.27             4            16             3             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      35    12.59             0            27             8             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      37    13.31             8            24             5             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    38.49            12            78            17             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    17.99             6            38             6             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     9.35             1            24             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0069-04

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     186    45.81            43           126            17             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      89    21.92            17            62            10             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    32.27             8            99            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     274    67.32            44           192            38             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     133    32.68            24            95            14             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      93    23.02            17            63            13             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      61    15.10            12            33            16             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     250    61.88            38           190            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     276    67.81            48           195            33             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    32.19            17            95            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     298    74.31            45           215            38             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     103    25.69            20            70            13             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     292    70.36            41           215            36             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    29.64            28            78            17             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     304    74.51            44           225            35             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    25.49            22            64            18             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      37     9.09             6            27             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    21.13            21            48            17             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     284    69.78            43           210            31             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     194    46.41            35           138            21             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     224    53.59            33           157            34             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0069-05

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      29     7.06             4            17             8             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      31     7.54            10            19             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     242    58.88            37           177            28             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    16.30             8            53             6             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      42    10.22             8            25             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0070-01

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,016
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     354    17.56
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,073    53.22
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     589
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     488                    104           324            60             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      81    16.60            27            44            10             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     345    70.70            62           237            46             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      62    12.70            15            43             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .41             0             2             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.21
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            22.88
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            32.15
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .10
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0070-02

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    28.00             8            11             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      14    18.67             4             9             1             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      31    41.33            10            18             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    12.00             4             3             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    76.06            21            25             8             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      17    23.94             4            12             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       7    10.29             0             7             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.82             5             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     5.88             2             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     8.82             1             5             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    45.59            10            16             5             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    20.59             5             7             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      15    22.73             4            11             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       6     9.09             3             3             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    46.97            11            17             3             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    21.21             4             7             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0070-03

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     7.29             6            14             4             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      38    11.55             8            26             4             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    21.28            21            42             7             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      15     4.56             1            12             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     6.38             3            16             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    23.10             6            65             5             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      37    11.25             3            24            10             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      48    14.59             8            30            10             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     111    33.64            27            67            17             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    27.58            19            60            12             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    38.79            11           103            14             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     100    23.47            21            64            15             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    21.36            20            60            11             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      30     7.04            12            16             2             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     205    48.12            31           152            22             0


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     276    64.19            51           194            31             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    35.81            33           100            21             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      71    16.10            12            53             6             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    40.14            43           108            26             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     193    43.76            31           141            21             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     126    36.84            31            70            25             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     6.14             1            20             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    12.57             6            31             6             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     5.56             2            17             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    28.65            15            71            12             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      35    10.23             7            25             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0070-04

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    14.20             8            28            12             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      31     9.17             6            21             4             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      40    11.83             9            28             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    30.18            15            80             7             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    18.34             7            42            13             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    16.27            15            33             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0070-05

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     173    38.36            38           120            15             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     101    22.39            19            70            12             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    39.25            34           116            27             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     309    69.91            58           213            38             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     133    30.09            29            89            15             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     144    32.58            30            96            18             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      80    18.10            17            51            12             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     218    49.32            41           157            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     269    60.45            59           181            29             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     176    39.55            30           121            25             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     316    71.66            67           217            32             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     125    28.34            21            82            22             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     318    70.67            58           221            39             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     132    29.33            33            86            13             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     312    69.64            57           213            42             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    30.36            33            94             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      62    13.84            17            41             4             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    23.66            23            68            15             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     280    62.50            49           197            34             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     180    39.82            34           128            18             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     272    60.18            57           179            36             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0070-06

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      67    15.06            14            39            14             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      41     9.21            11            25             5             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     210    47.19            34           158            18             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    19.78            20            58            10             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      39     8.76             8            24             7             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0071-01

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,750
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     506    28.91
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     827    47.26
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     417
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     620                     90           428           102             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     137    22.10            41            68            28             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     421    67.90            40           313            68             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      62    10.00             9            47             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            35.43
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            27.08
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            50.91
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0071-02

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    25.81             7            20             5             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      43    34.68            16            23             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      41    33.06            14            17            10             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.45             2             4             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    71.32            29            44            19             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      37    28.68            12            19             6             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       3     2.73             0             3             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       9     8.18             2             4             3             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       8     7.27             3             3             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.27             2             2             4             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    70.00            26            41            10             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.55             3             1             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    11.32             6             4             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      15    14.15             4             6             5             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    52.83            14            35             7             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    21.70             9            11             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0071-03

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     5.99             5            14             5             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      43    10.72             1            35             7             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    21.20             9            62            14             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      17     4.24             2             9             6             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     4.49             3            11             4             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    34.91            10           114            16             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      21     5.24             1            16             4             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      53    13.22             7            37             9             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     103    25.62            17            68            18             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    24.13            11            71            15             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    50.25             9           160            33             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     106    20.04            17            68            21             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    14.56            14            45            18             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      31     5.86             9            14             8             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     315    59.55            27           251            37             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     115    20.54            14            79            22             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    20.54            16            79            20             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     330    58.93            43           233            54             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    45.63            18           144            26             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     3.40             5             6             3             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40     9.71             7            28             5             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     4.13             1            12             4             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    23.06             6            74            15             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      58    14.08             3            42            13             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      21     5.05             2            12             7             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      48    11.54             4            38             6             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      66    15.87             9            51             6             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    39.66            10           125            30             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    22.36            13            63            17             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     5.53             2            21             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0071-04

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     252    44.60            39           165            48             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     118    20.88            15            87            16             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     195    34.51            26           141            28             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     423    74.60            52           299            72             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     144    25.40            26            98            20             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     152    27.44            23           103            26             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      69    12.45            12            43            14             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     333    60.11            41           241            51             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     397    70.89            57           274            66             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    29.11            22           114            27             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     425    77.70            60           298            67             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     122    22.30            18            79            25             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     408    70.96            51           300            57             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    29.04            30            98            39             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     420    75.27            54           308            58             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    24.73            24            82            32             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      61    10.78            14            35            12             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    22.61            24            69            35             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     377    66.61            42           289            46             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     228    39.93            37           148            43             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     343    60.07            43           249            51             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0071-05

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      53     9.71            11            37             5             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      48     8.79            11            28             9             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     299    54.76            29           219            51             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    17.95            17            63            18             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      48     8.79             8            31             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0072-01

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,417
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     274    19.34
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     793    55.96
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     350
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     475                    141           291            43             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      85    17.89            36            37            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     344    72.42            94           221            29             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      46     9.68            11            33             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .21             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            33.52
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            31.02
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            43.38
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .07
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0072-02

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    24.69            13             6             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      25    30.86             9            12             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      23    28.40             8            12             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    16.05             5             5             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    67.95            20            26             7             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      25    32.05            11             9             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       9    11.69             1             7             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.90             1             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       7     9.09             1             5             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     6.49             2             2             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    50.65            24            10             5             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    18.18             5             6             3             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    23.53             4            10             2             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      10    14.71             3             5             2             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    51.47            18            10             7             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    10.29             3             4             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0072-03

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     9.01            13            14             2             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      47    14.60            11            34             2             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    18.32            18            38             3             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      18     5.59             5            11             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     5.59             4            12             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    23.29            13            55             7             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      24     7.45             6            16             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      52    16.15            15            30             7             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     108    34.29            29            68            11             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    25.08            29            40            10             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    40.63            23            97             8             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      89    21.50            26            58             5             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    22.22            33            51             8             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      21     5.07             4            14             3             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     212    51.21            45           146            21             0


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     288    68.74            74           190            24             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    31.26            37            81            13             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     104    24.07            28            68             8             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     132    30.56            35            89             8             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    45.37            55           117            24             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    33.04            33            70             8             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     8.63             6            21             2             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    10.71            10            25             1             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     3.57             1            11             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    25.60            24            49            13             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      62    18.45            16            41             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0072-04

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      32     9.73            10            20             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      31     9.42             9            17             5             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      52    15.81            17            32             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    31.91            22            77             6             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    22.49            18            49             7             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    10.64            11            19             5             0


County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .  .      46    14.74            15            28             3             0
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .  .     266    85.26            63           179            24             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0072-05

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     174    41.53            42           115            17             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     102    24.34            29            64             9             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    34.13            42            88            13             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     273    65.63            64           180            29             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     143    34.38            48            84            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     129    31.85            40            80             9             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      58    14.32            19            32             7             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     218    53.83            49           146            23             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    63.90            70           164            28             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    36.10            41            96            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     297    72.97            80           194            23             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     110    27.03            28            69            13             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     314    74.76            81           203            30             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    25.24            34            64             8             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     306    74.09            74           205            27             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    25.91            36            60            11             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      59    14.22            12            39             8             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    20.00            36            38             9             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     273    65.78            66           187            20             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     165    38.37            52           100            13             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     265    61.63            73           166            26             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0072-06

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      45    10.82            19            20             6             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      37     8.89            14            19             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    54.81            50           160            18             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    17.31            25            44             3             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      34     8.17            12            18             4             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0073-01

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,440
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     282    11.56
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,538    63.03
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     620
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     664                    152           413            99             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      63     9.49            16            39             8             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     519    78.16           118           316            85             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      82    12.35            18            58             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .30             0             2             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.21
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            22.34
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            33.75
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .08
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0073-02

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    22.03             2            10             1             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      14    23.73             3             9             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      22    37.29             6            13             3             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    16.95             3             5             2             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    82.14            13            28             5             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      10    17.86             1             8             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       4     7.69             1             3             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     5.77             0             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       6    11.54             1             3             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     9.62             1             4             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    57.69             9            18             3             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     7.69             1             2             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    22.00             3             7             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      13    26.00             3             9             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    32.00             6            10             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    20.00             1             6             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0073-03

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39     7.86             6            27             6             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      77    15.52            27            35            15             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    16.94            21            52            11             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      46     9.27            12            30             4             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     6.65             9            18             6             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    18.35            17            56            18             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      71    14.31            13            47            11             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      55    11.09             4            42             9             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     160    32.45            46            87            27             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    25.76            21            91            15             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     206    41.78            41           129            36             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     130    20.80            39            78            13             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    18.88            20            83            15             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      41     6.56             9            27             5             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     336    53.76            73           205            58             0


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     379    60.83            88           233            58             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     244    39.17            53           159            32             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     110    17.66            24            75            11             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     296    47.51            84           172            40             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     217    34.83            35           145            37             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     190    37.04            43           104            43             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36     7.02            10            17             9             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    10.14            15            33             4             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     3.12             3            11             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    34.89            39           119            21             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      40     7.80             6            29             5             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0073-04

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      87    17.47            25            48            14             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      47     9.44             8            30             9             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      89    17.87            25            52            12             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     126    25.30            16            85            25             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    11.45            15            35             7             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    18.47            22            57            13             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0073-05

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     189    30.88            42           125            22             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     140    22.88            31            90            19             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     283    46.24            67           168            48             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     384    63.68            82           240            62             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     219    36.32            54           139            26             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     185    30.48            49           112            24             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     127    20.92            40            69            18             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     295    48.60            47           201            47             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     324    53.38            67           208            49             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     283    46.62            71           172            40             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     351    58.11            69           233            49             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     253    41.89            68           146            39             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     405    65.85            96           248            61             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     210    34.15            46           135            29             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     449    73.49            99           284            66             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    26.51            42            98            22             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      77    12.79            29            37            11             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    24.42            35            91            21             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     378    62.79            71           250            57             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     232    37.85            48           147            37             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     381    62.15            88           239            54             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0073-06

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      63    10.26            16            43             4             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      81    13.19            22            47            12             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     242    39.41            49           160            33             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    21.66            25            87            21             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      95    15.47            29            50            16             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0074-01

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,635
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     369    22.57
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     836    51.13
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     430
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     517                    101           333            83             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      93    17.99            29            42            22             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     357    69.05            63           238            56             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      67    12.96             9            53             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            31.62
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            25.20
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            42.70
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0074-02

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    20.93             5             6             7             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      30    34.88             7            19             4             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      23    26.74            12             9             2             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    17.44             2             7             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    77.78            16            31            16             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      18    22.22             8             7             3             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       8     9.76             3             2             3             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.88             1             3             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       5     6.10             1             2             2             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.54             3             4             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    60.98            11            25            14             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     9.76             3             3             2             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    12.99             4             5             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      14    18.18             4             9             1             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    54.55             7            20            15             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    14.29             4             4             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0074-03

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     4.48             2             9             4             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      54    16.12            10            38             6             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    20.60            15            40            14             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      21     6.27             6            10             5             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     2.09             0             5             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    33.43            17            82            13             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      12     3.58             1             9             2             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      45    13.43             4            34             7             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      98    29.70            19            55            24             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    19.39            12            42            10             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    50.91            22           127            19             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     105    23.08            20            63            22             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    16.48            15            51             9             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      23     5.05             7            11             5             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     252    55.38            40           180            32             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      93    19.50            21            59            13             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    26.00            25            80            19             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     260    54.51            43           174            43             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     158    45.80            22           100            36             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     3.48             1            11             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    11.59             4            34             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     5.22             6            11             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    22.61            21            48             9             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      39    11.30             6            27             6             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      42    12.17             8            27             7             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      38    11.01             5            30             3             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      44    12.75             9            25            10             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    41.16            18           107            17             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    15.94            13            29            13             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24     6.96             4            14             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0074-04

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     184    40.26            37           113            34             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     109    23.85            27            67            15             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    35.89            20           120            24             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     322    70.77            56           222            44             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     133    29.23            28            79            26             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     155    33.62            32            90            33             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      44     9.54            16            24             4             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     262    56.83            37           191            34             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     313    68.79            59           208            46             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    31.21            25            94            23             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     323    71.94            58           221            44             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     126    28.06            28            71            27             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     353    75.75            69           231            53             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    24.25            20            75            18             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     340    74.56            54           233            53             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    25.44            30            68            18             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    10.09            10            28             8             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    21.27            22            58            17             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     313    68.64            51           216            46             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     209    43.63            46           135            28             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    56.37            45           178            47             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0074-05

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      44     9.44            12            23             9             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      41     8.80             7            30             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    56.44            46           176            41             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    15.45            15            47            10             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      46     9.87             7            30             9             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0075-01

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,301
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     118     9.07
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     907    69.72
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     276
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     375                     70           237            68             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      16     4.27             8             6             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     336    89.60            57           214            65             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      23     6.13             5            17             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.82
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            13.56
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            37.05
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0075-02

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    36.36             3             0             1             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    63.64             2             4             1             0


Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       1    50.00             1             0             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    50.00             1             0             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    69.23             5             3             1             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       4    30.77             2             1             1             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             1             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4    33.33             2             2             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    50.00             3             2             1             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     8.33             0             0             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       3    27.27             2             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    63.64             2             3             2             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     9.09             1             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0075-03

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      61    18.83             8            40            13             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     263    81.17            48           165            50             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    11.36             4            29             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      52    16.40            12            27            13             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    19.24            12            31            18             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      21     6.62             6            10             5             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     4.10             6             4             3             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     4.73             4             9             2             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      98    30.91             3            82            13             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      21     6.62             3            14             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     115    36.05            22            69            24             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    13.79             9            28             7             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    50.16            20           110            30             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      69    19.49             8            46            15             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28     7.91             6            18             4             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      18     5.08             4            10             4             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     239    67.51            47           151            41             0


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     232    65.35            37           152            43             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    34.65            24            78            21             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      35     9.83             5            23             7             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    75.84            50           172            48             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    14.33             6            35            10             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0075-04

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    34.53            20            70            25             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     8.71             6            13            10             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23     6.91             4            14             5             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     4.20             0            10             4             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    44.74            26           103            20             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       3      .90             0             2             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     118    37.11            24            77            17             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      23     7.23             4            13             6             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      30     9.43             6            15             9             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     6.92             2            18             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     3.14             1             8             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    36.16            14            78            23             0


County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .  .      43    13.31            10            22            11             0
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .  .     280    86.69            43           188            49             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0075-05

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      75    21.37            18            45            12             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      54    15.38            12            31            11             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     222    63.25            31           153            38             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     229    66.96            31           157            41             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     113    33.04            25            69            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     113    32.75            17            78            18             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      70    20.29            27            32            11             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     162    46.96            15           116            31             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    32.77            17            78            21             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    67.23            44           153            41             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    30.06            18            67            19             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     242    69.94            37           163            42             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     211    62.06            34           136            41             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    37.94            23            87            19             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     256    73.78            37           174            45             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    26.22            20            57            14             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    15.25            12            31             9             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    23.46            21            47            12             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    61.29            23           147            39             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0075-06

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      24     6.70             3            13             8             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      56    15.64            15            35             6             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    13.13             9            31             7             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    34.36            18            86            19             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     108    30.17            18            67            23             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0076-01

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,698
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     371    21.85
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     905    53.30
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     422
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     452                    102           292            58             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      97    21.46            29            53            15             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     310    68.58            65           206            39             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      45     9.96             8            33             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .22             0             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.62
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            26.15
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            34.25
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .06
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0076-02

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    20.83             6            12             2             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .      23    23.96             6            15             2             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .      44    45.83            12            22            10             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     9.38             5             4             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    75.00            21            36            12             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      23    25.00             5            16             2             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       7     7.95             2             5             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.41             2             1             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       4     4.55             0             3             1             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.68             0             2             3             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    57.95            11            33             7             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    20.45             8             7             3             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    15.73             7             4             3             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      14    15.73             3             8             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    50.56             9            30             6             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    17.98             4            10             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0076-03

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     6.06             3            14             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      48    16.16             5            40             3             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    20.54            21            34             6             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      15     5.05             3            10             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     6.06             4             9             5             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    24.58             9            58             6             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      42    14.14            13            23             6             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      22     7.41             2            16             4             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      82    27.61            20            51            11             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    20.54             7            45             9             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    51.85            33           104            17             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      91    22.64            26            56             9             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    16.42            12            44            10             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      21     5.22             7             9             5             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     224    55.72            41           157            26             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      80    19.00            24            40            16             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    36.34            37           100            16             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    44.66            34           133            21             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    42.35            34            86            10             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     4.89             3            12             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30     9.77             5            19             6             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.30             1             3             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    30.62            20            58            16             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      34    11.07             2            26             6             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      37    12.21             7            24             6             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      31    10.23             3            23             5             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      35    11.55             8            24             3             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    26.73            13            65             3             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    18.48            13            33            10             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    20.79            19            33            11             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0076-04

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .  .      59    20.07            18            33             8             0
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .  .     235    79.93            42           165            28             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0076-05

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     167    40.14            30           116            21             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      77    18.51            13            54            10             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     172    41.35            48           105            19             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     286    69.76            66           182            38             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     124    30.24            23            90            11             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     122    29.90            25            79            18             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      58    14.22            14            35             9             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     228    55.88            48           158            22             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     243    58.98            51           159            33             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    41.02            37           114            18             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     264    64.71            53           184            27             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     144    35.29            37            86            21             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     303    73.90            68           204            31             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    26.10            21            68            18             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     292    70.02            68           180            44             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    29.98            23            93             9             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      54    13.01            12            31            11             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    22.65            18            69             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     267    64.34            61           172            34             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .     189    44.47            34           125            30             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     236    55.53            61           150            25             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0076-06

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      40     9.50             6            30             4             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      39     9.26             8            23             8             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    49.64            41           143            25             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    18.05            17            48            11             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      57    13.54            21            30             6             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0077-01

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,623
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     236     9.00
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .   1,745    66.53
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     642
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     832                    127           542           163             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      43     5.17             7            27             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     714    85.82           110           462           142             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      75     9.01            10            53            12             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            31.72
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            18.22
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            40.92
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0077-02

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    56.76             0            13             8             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    43.24             5            10             1             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    65.85             4            19             4             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .      14    34.15             3             6             5             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2     5.00             0             1             1             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       4    10.00             0             3             1             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       5    12.50             1             4             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     7.50             1             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    57.50             3            14             6             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     7.50             2             0             1             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       6    15.00             1             2             3             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .      10    25.00             0             7             3             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    42.50             5            11             1             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    17.50             1             4             2             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0077-03

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     218    31.01            24           159            35             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     485    68.99            83           295           107             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47     6.79             6            32             9             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      97    14.02            16            67            14             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    18.50            26            76            26             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      34     4.91             6            21             7             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      30     4.34             3            17            10             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    15.03            11            75            18             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .     170    24.57            30            98            42             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      82    11.85            10            58            14             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .     224    32.46            40           139            45             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    15.07            12            73            19             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     362    52.46            53           235            74             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .     142    18.09            23            95            24             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    12.36            17            56            24             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      40     5.10             5            26             9             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     506    64.46            73           333           100             0


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    65.38            11            40            17             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    34.62             6            18            12             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .     104    13.00            12            78            14             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     423    52.88            80           250            93             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .     273    34.13            28           192            53             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0077-04

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     275    39.06            47           173            55             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42     5.97            13            18            11             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68     9.66            11            48             9             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     2.13             0            13             2             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     240    34.09            28           159            53             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      64     9.09             6            46            12             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .     117    17.06            22            67            28             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      78    11.37            17            48            13             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      76    11.08            13            49            14             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    24.05            15           121            29             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    10.20             5            48            17             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    26.24            31           111            38             0


County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .  .     117    17.21            28            62            27             0
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .  .     563    82.79            74           377           112             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0077-05

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .     176    22.77            28           116            32             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .     175    22.64            24           121            30             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     422    54.59            64           267            91             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     523    67.92            77           344           102             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     247    32.08            37           161            49             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .     226    29.47            43           134            49             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .     112    14.60            13            72            27             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     429    55.93            59           295            75             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     355    45.11            54           233            68             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     432    54.89            65           278            89             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     401    51.81            55           270            76             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     373    48.19            64           234            75             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     503    65.67            82           330            91             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    34.33            31           172            60             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     592    76.88            89           381           122             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    23.12            26           120            32             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      80    10.31            17            48            15             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    21.65            20           113            35             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     528    68.04            76           346           106             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0077-06

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      73     9.23             8            53            12             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .     121    15.30            20            70            31             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     258    32.62            38           182            38             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    25.28            18           146            36             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .     139    17.57            37            66            36             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0078-01

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     908
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .     100    11.01
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     567    62.44
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     241
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     139                     43            82            14             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      11     7.91             6             5             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     112    80.58            35            65            12             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      16    11.51             2            12             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            15.31
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            11.00
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            19.75
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0078-02

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       3    30.00             2             1             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       4    40.00             2             2             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    30.00             2             1             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    83.33             5             0             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             1             0             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             0             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    33.33             1             2             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    44.44             4             0             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       3    37.50             0             3             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             1             0             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    25.00             2             0             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    25.00             2             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0078-03

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.56             1             4             1             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      16    14.81             5             6             5             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    16.67             4            12             2             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      17    15.74             5            11             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    10.19             6             4             1             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    13.89             4            11             0             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      12    11.11             5             6             1             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.04             3            10             0             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      43    39.45            16            22             5             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    25.69             8            15             5             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    34.86            10            26             2             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      35    27.56             8            23             4             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    15.75             5            14             1             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      11     8.66             6             5             0             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      61    48.03            20            34             7             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      18    14.75             6            12             0             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    53.28            22            36             7             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    31.97            11            23             5             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    41.07            16            25             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.36             2             4             0             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.57             0             2             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.79             1             1             0             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    33.93            13            21             4             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .      16    14.29             3            12             1             0


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    24.77             9            16             2             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      13    11.93             6             6             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      17    15.60             5            10             2             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    17.43             4            13             2             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    10.09             5             4             2             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    20.18             6            15             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0078-04

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      45    34.35            16            24             5             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      34    25.95            10            20             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    39.69            14            35             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      82    63.08            25            50             7             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      48    36.92            15            29             4             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      40    30.77            15            21             4             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      34    26.15            14            19             1             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      56    43.08            11            39             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    52.31            21            41             6             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    47.69            17            38             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    63.85            21            55             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      47    36.15            18            24             5             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    71.32            29            51            12             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    28.68            10            26             1             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      95    71.97            27            59             9             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    28.03            12            22             3             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      20    15.15             8            11             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    25.00            14            17             2             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    59.85            18            51            10             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .      46    35.66            12            30             4             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    64.34            28            47             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0078-05

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .      13     9.85             4             8             1             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .      20    15.15             8             8             4             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    40.91            12            36             6             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    21.21             3            23             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      17    12.88            13             4             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0079-01

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     326
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      33    10.12
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     207    63.50
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .      86
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      63                      6            42            15             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       6     9.52             1             5             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      52    82.54             5            34            13             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       5     7.94             0             3             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.33
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            18.18
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            25.12
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0079-02

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             1             2             0             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       5    83.33             1             4             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             1             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             1             0             0             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0079-03

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    12.77             0             6             0             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .       9    19.15             0             8             1             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    21.28             1             8             1             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .       3     6.38             0             1             2             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    21.28             1             6             3             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .       1     2.13             0             1             0             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       8    17.02             1             2             5             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      11    23.40             2             9             0             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    21.28             0             7             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    55.32             2            16             8             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      17    28.81             0            13             4             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    16.95             2             5             3             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .       4     6.78             1             2             1             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .      28    47.46             2            20             6             0


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    45.90             2            18             8             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    54.10             3            23             7             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      10    16.67             0             6             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    45.00             3            20             4             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    38.33             2            15             6             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    42.31             2            15             5             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     7.69             1             2             1             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     7.69             0             2             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.85             0             1             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    26.92             2            11             1             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       6    11.54             0             3             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0079-04

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .       8    15.69             0             8             0             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .       8    15.69             2             5             1             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      12    23.53             0             7             5             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    23.53             2             6             4             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    13.73             0             6             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     7.84             1             2             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0079-05

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      10    18.87             1             9             0             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      11    20.75             0            10             1             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    60.38             3            20             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .      42    77.78             4            30             8             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      12    22.22             0             9             3             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      15    27.78             1            13             1             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      12    22.22             0             9             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    50.00             3            17             7             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    68.52             3            29             5             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    31.48             2             9             6             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    67.92             3            26             7             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .      17    32.08             1            12             4             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    69.81             3            27             7             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    30.19             1            12             3             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .      40    71.43             3            30             7             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    28.57             1             9             6             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    21.82             0            11             1             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    10.91             1             2             3             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    67.27             3            26             8             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .      24    43.64             1            18             5             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    56.36             2            21             8             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0079-06

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .  .       6    11.54             0             6             0             0
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .  .       8    15.38             1             5             2             0
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    26.92             2             7             5             0
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    21.15             1             8             2             0
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .  .      13    25.00             0            10             3             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0080-01

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     540
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .  .      46     8.52
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .  .     369    68.33
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .  .     125
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     193                     36           111            46             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7     3.63             1             3             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     173    89.64            32           100            41             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      13     6.74             3             8             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            35.74
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .  .            15.22
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .  .            46.88
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0080-02

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             0             3             0             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             1             0             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    71.43             1             1             3             0
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             2             0             0


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             1             1             0
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             0             1             2             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             1             1             0
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             0             1             2             0
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0080-03

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      43    25.00             8            29             6             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     129    75.00            23            71            35             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     7.74             3             7             3             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .  .      18    10.71             5             8             5             0
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    22.62             6            23             9             0
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .  .      10     5.95             5             4             1             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.38             0             2             2             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.33             3             7             4             0
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .  .      67    39.88             6            48            13             0
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.38             1             1             2             0


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .  .      42    24.71             8            22            12             0
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    10.59             7             8             3             0
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    64.71            16            70            24             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .  .      36    19.05             9            18             9             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.29             0             7             3             0
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.29             3             4             3             0
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .  .     133    70.37            23            82            28             0


Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .  .      23    12.30             5            14             4             0
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    75.94            27            79            36             0
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    11.76             2            17             3             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    40.46            17            35            18             0
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     8.09             3             7             4             0
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     5.78             1             7             2             0
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.31             0             3             1             0
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    41.62            11            45            16             0
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .  .       3     1.73             0             3             0             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0080-04

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    21.43             6            22             8             0
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .  .      16     9.52             7             9             0             0
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .  .      21    12.50             7             8             6             0
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    11.90             1            18             1             0
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.19             0             1             1             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    43.45            10            40            23             0


County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .  .      24    14.12             5            10             9             0
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .  .     146    85.88            27            88            31             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL                     Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 04:29 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0080-05

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .  .      35    18.52             9            18             8             0
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .  .      16     8.47             4             8             4             0
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    73.02            22            84            32             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .  .     130    69.52            23            73            34             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      57    30.48            12            36             9             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .  .      51    27.57             8            26            17             0
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .  .      20    10.81             7            10             3             0
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .  .     114    61.62            20            71            23             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    25.53            14            24            10             0
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    74.47            20            86            34             0


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    26.49            11            26            12             0
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .  .     136    73.51            24            82            30             0


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    52.41            25            51            22             0
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    47.59            10            58            21             0


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .  .     156    83.87            26            99            31             0
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    16.13             8            11            11             0


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .  .      17     9.04             5             7             5             0
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    13.83             8            11             7             0
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    77.13            22            92            31             0


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .  .       2    20.00             1             1             0             0
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    80.00             3             4             1             0
PRECINCT REPORT - GROUP DETAIL