#E#&l2a0o7c067F#(s0p16.66h3b6T#&a00L
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         STATISTICS                                              Report EL45A     Page 001

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

 PRECINCTS COUNTED (OF 577).  .  .  .  .        577  100.00
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .   1222,720
 REGISTERED VOTERS - Republican  .  .  .    257,062   21.02
 REGISTERED VOTERS - Democrat .  .  .  .    616,489   50.42
 REGISTERED VOTERS - Nonpartisan .  .  .    349,169
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    317,160                63,912       213,216        40,007            25
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .     59,899   18.89        19,012        33,302         7,581             4
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .    216,713   68.33        38,878       148,103        29,715            17
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .     40,548   12.78         6,022        31,811         2,711             4
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .        504     .16           184           201           119             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .              25.94
 VOTER TURNOUT - Republican.  .  .  .  .              23.30
 VOTER TURNOUT - Democrat  .  .  .  .  .              35.15
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .                .04
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Republican                                              Report EL45A     Page 002

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Vic DeGrammont.  .  .  .  .  .  .  .  .      2,856   49.42           737         1,748           371             0
 Greg Musselwhite .  .  .  .  .  .  .  .      2,923   50.58           798         1,773           352             0


Representative in Congress - District 22
(VOTE FOR)  1
 Fran Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      6,843   27.31         2,181         3,913           749             0
 Jessica "Jessi" Melton .  .  .  .  .  .      7,261   28.98         2,999         3,459           803             0
 James "Jim" Pruden  .  .  .  .  .  .  .      8,871   35.40         2,701         5,034         1,135             1
 Darlene Swaffar  .  .  .  .  .  .  .  .      2,084    8.32           617         1,155           311             1


Representative in Congress - District 23
(VOTE FOR)  1
 Michael Kroske.  .  .  .  .  .  .  .  .     10,927   48.45         3,177         6,378         1,371             1
 Carla Spalding.  .  .  .  .  .  .  .  .     11,624   51.55         3,663         6,344         1,617             0


State Representative - District 103
(VOTE FOR)  1
 Tom Fabricio  .  .  .  .  .  .  .  .  .        559   58.97           140           337            82             0
 Nelson Rodriguez .  .  .  .  .  .  .  .        389   41.03            98           261            30             0


State Representative - District 105
(VOTE FOR)  1
 Pedro Barrios .  .  .  .  .  .  .  .  .        147   26.02            57            74            16             0
 David Borrero .  .  .  .  .  .  .  .  .        224   39.65            66           121            37             0
 Bibiana Potestad .  .  .  .  .  .  .  .        194   34.34            49           120            25             0


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 H. Wayne Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .     38,209   70.28        11,848        21,507         4,853             1
 Casimiro "Cazi" Navarro.  .  .  .  .  .     16,159   29.72         5,268         8,852         2,036             3


State Committeeman
(VOTE FOR)  1
 Benjamin H. Bennett II .  .  .  .  .  .      4,140    7.87         1,164         2,456           519             1
 David Francis Booth .  .  .  .  .  .  .      2,625    4.99           809         1,484           331             1
 Andrew Russell Brett.  .  .  .  .  .  .      3,228    6.13           997         1,823           408             0
 Michael Coker .  .  .  .  .  .  .  .  .      3,934    7.48         1,100         2,260           573             1
 Richard DeNapoli .  .  .  .  .  .  .  .     33,590   63.83        11,036        18,423         4,131             0
 Robert W. Sutton .  .  .  .  .  .  .  .      5,107    9.70         1,734         2,704           669             0


State Committeewoman
(VOTE FOR)  1
 Celeste S. Ellich.  .  .  .  .  .  .  .      6,736   13.18         2,356         3,498           881             1
 Daniele Marques Haddad .  .  .  .  .  .      7,897   15.45         2,557         4,364           976             0
 Michele Merrell  .  .  .  .  .  .  .  .     26,250   51.35         7,882        15,220         3,146             2
 Diana L. Taub .  .  .  .  .  .  .  .  .     10,235   20.02         3,184         5,726         1,325             0
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Democrat                                                Report EL45A     Page 003

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

Representative in Congress - District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .     20,418   29.67         4,173        13,054         3,188             3
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .     48,401   70.33         9,163        30,823         8,409             6


Representative in Congress - District 23
(VOTE FOR)  1
 Jennifer "Jen" Perelman.  .  .  .  .  .     19,920   27.70         4,224        13,393         2,301             2
 Debbie Wasserman Schultz  .  .  .  .  .     51,989   72.30         7,908        37,399         6,679             3


Representative in Congress - District 24
(VOTE FOR)  1
 Ricardo De La Fuente.  .  .  .  .  .  .        991   11.41           216           707            68             0
 Sakinah Lee Lehtola .  .  .  .  .  .  .        750    8.64           169           502            79             0
 Frederica Wilson .  .  .  .  .  .  .  .      6,943   79.95         1,601         4,461           881             0


State Attorney - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 David Cannady .  .  .  .  .  .  .  .  .     13,404    6.50         2,148         9,886         1,370             0
 Teresa Fanning-Williams.  .  .  .  .  .     28,463   13.79         5,624        18,982         3,851             6
 Joe Kimok  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     41,153   19.94         9,927        24,721         6,500             5
 James "Jimmy" Stewart Lewis  .  .  .  .      9,885    4.79         2,402         5,746         1,737             0
 Justin McCormack .  .  .  .  .  .  .  .      8,602    4.17         1,944         5,254         1,404             0
 Sarahnell Murphy .  .  .  .  .  .  .  .     35,695   17.30         4,187        27,931         3,575             2
 Harold Fernandez Pryor .  .  .  .  .  .     43,730   21.19         6,867        29,981         6,880             2
 Joshua David Rydell .  .  .  .  .  .  .     25,401   12.31         3,615        18,681         3,104             1


Public Defender - 17th Judicial Circuit
(VOTE FOR)  1
 Ruby Lenora Green.  .  .  .  .  .  .  .     65,894   32.08        13,795        43,125         8,967             7
 Tom Lynch  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     41,009   19.97         7,470        28,528         5,004             7
 Gordon Weekes .  .  .  .  .  .  .  .  .     98,497   47.95        14,883        69,338        14,273             3


State Senator - District 29
(VOTE FOR)  1
 Tina Polsky.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     11,193   76.47         1,563         8,257         1,372             1
 Irving "Irv" Slosberg  .  .  .  .  .  .      3,445   23.53           543         2,440           462             0


State Senator - District 33
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Terry Ann Williams Edden  .  .  .  .  .     18,855   23.88         4,061        12,059         2,735             0
 Steven Meza.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     10,007   12.67         1,854         7,069         1,082             2
 Shelton A. Pooler.  .  .  .  .  .  .  .      5,091    6.45         1,217         2,958           915             1
 Perry E. Thurston Jr.  .  .  .  .  .  .     44,999   57.00         7,330        30,639         7,024             6
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Democrat                                                Report EL45A     Page 004

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

State Senator - District 35
(VOTE FOR)  1
 Daphne Campbell  .  .  .  .  .  .  .  .      4,678   15.85         1,306         2,675           697             0
 Wilbur Harbin .  .  .  .  .  .  .  .  .        646    2.19            99           482            65             0
 Erhabor Ighodaro .  .  .  .  .  .  .  .      3,400   11.52           593         2,309           498             0
 Shevrin "Shev" Jones.  .  .  .  .  .  .     14,365   48.67         3,073         8,799         2,492             1
 Cynthia Ann Stafford.  .  .  .  .  .  .      2,655    9.00           497         1,856           302             0
 Barbara Watson.  .  .  .  .  .  .  .  .      3,772   12.78           834         2,448           489             1


State Representative - District 94
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Bobby DuBose  .  .  .  .  .  .  .  .  .     20,486   69.88         3,988        13,170         3,326             2
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .      8,830   30.12         1,917         5,494         1,417             2


State Representative - District 95
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Anika Omphroy .  .  .  .  .  .  .  .  .     13,010   50.87         2,971         7,747         2,289             3
 Jasmen Rogers-Shaw  .  .  .  .  .  .  .     12,566   49.13         2,079         8,789         1,698             0


State Representative - District 96
(VOTE FOR)  1
 Saima Farooqui.  .  .  .  .  .  .  .  .      5,088   28.05         1,100         3,348           640             0
 Christine Hunschofsky  .  .  .  .  .  .     13,052   71.95         1,641         9,908         1,502             1


State Representative - District 101
(VOTE FOR)  1
 Brian C. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .      5,694   32.64         1,392         3,677           624             1
 Ashira A. Mohammed  .  .  .  .  .  .  .      5,269   30.20         1,304         3,157           808             0
 Marie Woodson .  .  .  .  .  .  .  .  .      6,482   37.16         1,549         4,086           847             0


State Representative - District 102
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Dennis Hinds  .  .  .  .  .  .  .  .  .      1,765   15.13           421         1,065           279             0
 Felicia Simone Robinson.  .  .  .  .  .      5,215   44.71         1,317         2,929           969             0
 Matthew Tisdol.  .  .  .  .  .  .  .  .      2,155   18.48           325         1,544           286             0
 David Williams Jr.  .  .  .  .  .  .  .      2,528   21.68           402         1,776           350             0


State Representative - District 104
(VOTE FOR)  1
 Robin Bartleman  .  .  .  .  .  .  .  .     11,248   70.17         1,601         8,292         1,354             1
 Morey Wright  .  .  .  .  .  .  .  .  .      4,781   29.83           805         3,081           895             0


State Representative - District 105
(VOTE FOR)  1
 Javier Estevez.  .  .  .  .  .  .  .  .        507   27.80           125           315            67             0
 Maureen Porras.  .  .  .  .  .  .  .  .      1,317   72.20           266           831           219             1
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Democrat                                                Report EL45A     Page 005

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

Clerk of the Circuit Court
Universal Primary Contest
(VOTE FOR)  1
 Paul Lawrence Backman  .  .  .  .  .  .     58,481   19.95        10,299        41,603         6,577             2
 Brenda D. Forman .  .  .  .  .  .  .  .    131,426   44.83        27,685        84,681        19,045            15
 Mark A. Speiser  .  .  .  .  .  .  .  .    103,282   35.23        18,097        73,687        11,492             6


Sheriff
(VOTE FOR)  1
 Scott Israel  .  .  .  .  .  .  .  .  .     74,778   35.13        13,099        50,881        10,791             7
 Willie Jones  .  .  .  .  .  .  .  .  .     12,908    6.06         2,985         7,819         2,101             3
 Al Pollock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     23,554   11.07         3,831        16,976         2,745             2
 Andrew Smalling  .  .  .  .  .  .  .  .      8,748    4.11         1,390         6,306         1,050             2
 Gregory Tony  .  .  .  .  .  .  .  .  .     79,498   37.35        14,621        53,444        11,431             2
 Santiago C. Vazquez Jr .  .  .  .  .  .     13,355    6.27         2,265         9,837         1,252             1


Supervisor of Elections
(VOTE FOR)  1
 Ruth Carter-Lynch.  .  .  .  .  .  .  .     37,511   18.06         8,113        23,494         5,902             2
 Mitchell "Mitch" Ceasar.  .  .  .  .  .     27,035   13.01         4,247        19,010         3,775             3
 Jennifer Leonard Gottlieb .  .  .  .  .     35,613   17.14         6,759        24,779         4,068             7
 Chad Klitzman .  .  .  .  .  .  .  .  .     50,973   24.54         6,477        38,902         5,593             1
 Tim Lonergan  .  .  .  .  .  .  .  .  .      5,003    2.41           957         3,370           676             0
 Joe Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     51,589   24.84        10,039        33,080         8,467             3


County Commissioner - District 7
(VOTE FOR)  1
 Rita Lipof .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      6,250   29.19         1,305         4,161           783             1
 Timothy M. "Tim" Ryan  .  .  .  .  .  .     15,158   70.81         2,524        10,802         1,832             0


County Commissioner - District 9
(VOTE FOR)  1
 Garrington A. Essue .  .  .  .  .  .  .      3,908   12.97         1,128         1,890           888             2
 Dale V.C. Holness.  .  .  .  .  .  .  .     26,223   87.03         4,725        17,140         4,353             5


Precinct Committeeman A003
(VOTE FOR)  1
 Eugene Goldman.  .  .  .  .  .  .  .  .        166   48.68            19           140             7             0
 Richard Rosenzweig  .  .  .  .  .  .  .        175   51.32            16           159             0             0


Precinct Committeeman A009
(VOTE FOR)  2
 Melvin Nass.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        189   27.96            11           172             6             0
 Samuel E. Stern  .  .  .  .  .  .  .  .        314   46.45            35           269            10             0
 Allen Warmbrand  .  .  .  .  .  .  .  .        173   25.59            20           151             2             0
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Democrat                                                Report EL45A     Page 006

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

Precinct Committeeman E032
(VOTE FOR)  2
 Germain Bebe  .  .  .  .  .  .  .  .  .        180   39.91            28           128            24             0
 Alan W. Berkowitz.  .  .  .  .  .  .  .        204   45.23            30           148            26             0
 Francis I. Farnum Snr  .  .  .  .  .  .         67   14.86            17            37            13             0


Precinct Committeeman N013
(VOTE FOR)  1
 Altaf Ahmed.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        125   44.17            26            79            20             0
 John J. Ziegler  .  .  .  .  .  .  .  .        158   55.83            20           127            11             0


Precinct Committeeman R059
(VOTE FOR)  1
 Michael J. Barlow.  .  .  .  .  .  .  .         77   48.43            18            53             6             0
 Jeffrey Pole  .  .  .  .  .  .  .  .  .         82   51.57            14            56            12             0


Precinct Committeeman T003
(VOTE FOR)  2
 Jay R. Beskin .  .  .  .  .  .  .  .  .        290   51.97            22           231            37             0
 Shane Rogers-Mauro  .  .  .  .  .  .  .        160   28.67            22           121            17             0
 Victor Rogers-Mauro .  .  .  .  .  .  .        108   19.35            13            76            19             0


Precinct Committeewoman A009
(VOTE FOR)  2
 Phyllis Nass  .  .  .  .  .  .  .  .  .        237   34.00            15           219             3             0
 Ellen G. Stern.  .  .  .  .  .  .  .  .        313   44.91            32           271            10             0
 Marian Warmbrand .  .  .  .  .  .  .  .        147   21.09            20           121             6             0


Precinct Committeewoman E010
(VOTE FOR)  2
 Lisa Robert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        239   36.94            33           166            40             0
 Constance Saunders  .  .  .  .  .  .  .        208   32.15            42           142            24             0
 Rona L. Silberman.  .  .  .  .  .  .  .        200   30.91            16           164            20             0


Precinct Committeewoman E022
(VOTE FOR)  2
 Balwinder Badesha-Cousans .  .  .  .  .         66   12.04             5            53             8             0
 Nancy Metayer .  .  .  .  .  .  .  .  .        335   61.13            38           265            32             0
 Ruby L. Silverstein .  .  .  .  .  .  .        147   26.82            18           113            16             0


Precinct Committeewoman J022
(VOTE FOR)  2
 Annie Latimer .  .  .  .  .  .  .  .  .        255   30.29            19           221            15             0
 Mona M. Malbranche  .  .  .  .  .  .  .        237   28.15            14           211            12             0
 Myrna Nemzoff .  .  .  .  .  .  .  .  .        350   41.57            18           317            15             0
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Democrat                                                Report EL45A     Page 007

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

Precinct Committeewoman R009
(VOTE FOR)  1
 Leslie Sheffield .  .  .  .  .  .  .  .        182   75.21            10           149            23             0
 Melissa Valenzuela  .  .  .  .  .  .  .         60   24.79             6            48             6             0


Precinct Committeewoman V050
(VOTE FOR)  1
 Jamie Friend  .  .  .  .  .  .  .  .  .         99   46.26            19            73             7             0
 Christine Alexandria Olivo.  .  .  .  .        115   53.74            38            69             8             0
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Nonpartisan                                             Report EL45A     Page 008

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 16
(VOTE FOR)  1
 Dennis Daniel Bailey.  .  .  .  .  .  .    106,389   36.42        23,183        70,533        12,667             6
 Abbe Sheila Rifkin Logan  .  .  .  .  .     68,280   23.38        11,608        49,767         6,896             9
 George Odom Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .    117,436   40.20        22,321        77,964        17,143             8


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 18
(VOTE FOR)  1
 Patti Englander Henning.  .  .  .  .  .    191,621   65.97        36,065       130,810        24,733            13
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .     98,837   34.03        20,059        67,199        11,569            10


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Meredith Chaiken-Weiss .  .  .  .  .  .     92,216   31.88        18,118        63,096        11,000             2
 Matthew Isaac Destry.  .  .  .  .  .  .     44,307   15.32        11,541        26,306         6,449            11
 Frank David Ledee.  .  .  .  .  .  .  .    152,751   52.80        26,196       107,826        18,720             9


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 30
(VOTE FOR)  1
 Dale C. Cohen .  .  .  .  .  .  .  .  .    149,145   51.22        28,048       104,620        16,465            12
 Ian Richards  .  .  .  .  .  .  .  .  .    142,028   48.78        28,556        93,266        20,195            11


Circuit Judge - 17th Judicial Circuit - Group 50
(VOTE FOR)  1
 Linda A. Alley.  .  .  .  .  .  .  .  .    159,737   55.87        29,181       113,619        16,923            14
 Vegina "Gina" Hawkins  .  .  .  .  .  .    126,175   44.13        25,901        81,344        18,922             8


County Court Judge - Group 22
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .    189,307   65.36        34,265       132,194        22,836            12
 Casey Mills.  .  .  .  .  .  .  .  .  .    100,349   34.64        21,981        64,928        13,430            10


County Court Judge - Group 27
(VOTE FOR)  1
 Phoebee Rebecca Francois  .  .  .  .  .    207,820   71.46        38,347       142,086        27,371            16
 Jacob E. Segal.  .  .  .  .  .  .  .  .     82,989   28.54        17,955        55,859         9,168             7


County Court Judge - Group 31
(VOTE FOR)  1
 Roseanna Bronhard.  .  .  .  .  .  .  .     36,621   12.64         8,112        23,691         4,814             4
 Sean Conway.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     58,241   20.10        14,575        35,626         8,034             6
 Natasha DePrimo  .  .  .  .  .  .  .  .    194,953   67.27        33,592       137,812        23,537            12


School Board - District 3
(VOTE FOR)  1
 Heather Pomper Brinkworth .  .  .  .  .     21,040   47.64         4,540        13,947         2,552             1
 Sarah Leonardi.  .  .  .  .  .  .  .  .     23,126   52.36         4,487        15,657         2,979             3
SUMMARY REPORT - GROUP DETAIL                      Primary Election                                        OFFICIAL RESULTS
                                                   August 18, 2020
                                                   Broward County, Florida
Run Date:08/25/20 08:37 AM                         Nonpartisan                                             Report EL45A     Page 009

                                       TOTAL VOTES     %               ED            AV            EV            PV

School Board At Large - Seat 9
(VOTE FOR)  1
 Joyce "Jersey Girl" Bryan .  .  .  .  .     29,735   10.15         6,783        19,788         3,163             1
 Narnike "Nikki" Grant  .  .  .  .  .  .     33,489   11.43         7,869        20,880         4,736             4
 Debra Hixon.  .  .  .  .  .  .  .  .  .    121,777   41.57        19,717        89,422        12,629             9
 Jeff Holness  .  .  .  .  .  .  .  .  .     75,977   25.93        14,587        50,249        11,135             6
 Jimmy Witherspoon.  .  .  .  .  .  .  .     31,981   10.92         8,180        18,466         5,332             3


City Commissioner - District 4 Pembroke Pines
(VOTE FOR)  1
 Elizabeth Burns  .  .  .  .  .  .  .  .      1,847   20.51           289         1,259           299             0
 Angelo Castillo  .  .  .  .  .  .  .  .      4,482   49.77           714         3,306           462             0
 Larissa Chanzes  .  .  .  .  .  .  .  .      2,012   22.34           465         1,273           274             0
 David Tringo  .  .  .  .  .  .  .  .  .        664    7.37           168           416            80             0


City of Pembroke Pines Referendum
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     22,179   75.67         4,640        14,471         3,066             2
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      7,132   24.33         1,284         5,162           686             0
#E